Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-06-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-06-25
Wkrótce energia solarna w Europie będzie porównywalna cenowo z innymi źródłami energii
Wkrótce energia solarna w Europie będzie porównywalna cenowo z innymi źródłami energii
Wkrótce energia solarna w Europie będzie porównywalna cenowo z innymi źródłami energii
Z danych przedstawionych w dokumencie Strategic Research Agenda zaprezentowanym na odbywającej się w tym tygodniu konferencji zorganizowanej przez European Union Photovoltaic Technology Platform wynika, że do 2020 roku koszt energii wytworzonej przez energetykę solarną w Europie będzie porównywalny z kosztem energii uzyskiwanej z paliw kopalnych. Na południu Europy wskaźnik ten zostanie osiągnięty jeszcze wcześniej, bo w 2015 roku.

Prognozowane w dokumencie wartości oparte są na historycznych cenach elektryczności generowanej przez fotowoltaikę w Europie i wahaniach cen, jakie do dzisiaj miały miejsce. Pierwsze dane odnośnie cen energii generowanej przez energetykę solarną w Europie pochodzą z lat 80-tych, kiedy to w południowej Europie koszt 1 kWh wynosił ponad 2,5 dolara. Obecnie za 1 kWh energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni solarnych trzeba zapłacić około 40 centów.

Autorzy raportu przewidują, że w 2015 roku na południu Europy 1 kWh elektryczności pochodzącej z ogniw fotowoltaicznych będzie kosztować 20 centów, czyli porównywalnie z cenami detalicznymi energii elektrycznej pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Prognoza sięgająca roku 2030 mówi że koszt 1 kWh energii solarnej będzie kształtował się na poziomie około 8 centów, co oznacza cenę energii porównywalną z cenami hurtowymi dla źródeł konwencjonalnych. Zdaniem autorów raportu w dłuższej perspektywie bardzo prawdopodobna jest sytuacja, gdzie 1 kWh energii elektrycznej wytworzonej przez energetykę solarną będzie kosztować 4 centy.

W niedalekiej przyszłości skróceniu ulegnie okres zwrotu kosztów inwestycji w instalacje solarne. Na południu Europy okres ten zmniejszy się z dwóch lat obecnie do 12 miesięcy w 2015 roku. W roku 2030 zwrot kosztów inwestycji nastąpi już po 6 miesiącach, w jeszcze dalszej perspektywie mogą to być nawet 3 miesiące.

Oprócz omawiania raportu delegaci na konferencji podkreślali konieczność podwojenia funduszy przeznaczonych na rozwój technologii solarnych w Europie i zwiększenie konkurencyjności europejskiej energetyki solarnej na świecie.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
news.monstersandcritics.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także