Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-03-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-03-07
Wielka Brytania wybrała firmy do budowy elektrowni pływowych
Wielka Brytania wybrała firmy do budowy elektrowni pływowych
Wielka Brytania wybrała firmy do budowy elektrowni pływowych
Na południowo-zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii powstanie pierwsza na świecie farma elektrowni pływowych. Specjalne generatory zostaną zakotwiczone do dna morskiego w odległości kilkunastu kilometrów od wybrzeża Kornwalii i podłączone podwodnym kablem do krajowego systemu energetycznego. Elektrownia pozyskuje energię elektryczną z ruchu fal morskich, projekt ten będzie światowym testem dla możliwości wykorzystania energii ze źródła morskiego na skalę komercyjną.

Całość przedsięwzięcia nadzorowała będzie regionalna agencja rozwoju RDA (The South West of England Regional Development Agency), współpracować z nią będą 3 firmy: Ocean Prospect Ltd., Ocean Power Technologies (OPT) oraz Fred. Olsen Ltd. „Wybraliśmy te 3 kompanie, gdyż posiadają wystarczająco zaawansowane urządzenia, środki potrzebne na ich zainstalowanie i są gotowe współpracować z udziałowcami w Kornwalii” – powiedział Nick Harrington” – kierownik projektu w RDA.

OPT to światowy lider w energetyce wykorzystującej fale morskie, w tym zakresie będzie to szósty projekt dla firmy. OPT zainstaluje w trzech etapach po 10 boji energetycznych typu Pelamis 750 o mocy 150 kW, wyprodukowanych przez Ocean Power Delivery, firmę z Edynburga. W końcowej fazie inwestycji, być może zostaną użyte także boje 250 kW. Do końca 2008 roku elektrownia OPT będzie łącznie produkować 5 MW mocy.

„Ten projekt jest dla nas bardzo opłacalny, umożliwia nam zainstalowanie i przetestowanie nowych urządzeń na dużą skalę, bez niego musielibyśmy długo czekać na odpowiednie warunki rynkowe, by móc samodzielnie podjąć tak duże przedsięwzięcie” – powiedział Colin Palmer, dyrektor OPT.

Pelamis to w połowie zanurzone, przegubowe, urządzenie, złożone z cylindrycznych sekcji, połączonych złączkami na zawiasach, umożliwiających swobodny ruch w jednej płaszczyźnie. Całość jest luźno przycumowana do dna morskiego. Siła fal morskich oddziaływująca na te złączki jest odpierana przez hydrauliczne siłowniki, które dalej pompują olej o wysokim ciśnieniu przez silniki hydrauliczne, sprzężone z generatorami wytwarzającymi energie elektryczną.

Według raportu opublikowanego w Wielkiej Brytanii, aż 20% krajowego zapotrzebowanie energetycznego może pochodzić z fal morskich. Największe możliwości jej pozyskiwania istnieją na południowo-zachodnim wybrzeżu Anglii oraz na zachodzie i północy Szkocji. Cały projekt ma kosztować 15 mln funtów brytyjskich. RDA zainwestowało w niego już 2 mln funtów i obecnie szuka partnera z sektora prywatnego, który mógłby zostać właścicielem i zarządzać stacją morską.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Pennnet.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także