Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-07-27 | Ostatnia aktualizacja: 2006-07-27
Wielka Brytania będzie rozwijać energetykę w oparciu o źródła jądrowe, odnawialne i technologie CCS

Wielka Brytania będzie rozwijać energetykę w oparciu o źródła jądrowe, odnawialne i technologie CCS
Rząd popiera znaczący wpływ użycia węgla w produkcji energii, przy wykorzystaniu technologii „clean-coal” oraz CCS (carbon capture and storage). Dotacje na produkcję energii z wykorzystaniem CCS mają zostać ujęte w projekcie budżetu na jesieni 2006r. W raporcie podkreślono dużą wagę technologii CCS w zmniejszeniu emisji CO2 do atmosfery.
W zakresie energii odnawialnej, w raporcie zaproponowano zwiększenie procentowego udziału w ogólnej produkcji energii, z istniejącej wartości 6,7% do 20%. Aktualne plany w tym zakresie zakładały wzrost do 15,4% do roku 2015/16 i utrzymanie tego poziomu do roku 2027.
Brytyjskie Towarzystwo Energetyki Wiatrowej (BWEA) bardzo entuzjastycznie podeszło do propozycji rządu na temat zwiększenia udziału energii odnawialnej do 20%, lecz zaniepokoił je fakt, iż nie podano przedziału czasu w jakim wskaźnik 20% ma zostać osiągnięty.
Obecny system planowania inwestycji w Wielkiej Brytanii określony został jako niepewny w zastosowaniu dla dużych projektów infrastruktur elektroenergetycznych oraz przyczyniający się do opóźnień w realizacji. Raport określa również strategię rządu mająca na celu działania przyspieszające włączenie źródeł odnawialnych do krajowej sieci energetycznej. Dla koordynacji wszystkich założeń powołany zostanie organ inspektora nadzoru energetycznego, którego zadaniem będzie sprawowanie pieczy nad realizacją założeń programowych w określonych terminach.
Dokument zawiera również propozycję wzmocnienia Europejskiego Planu Handlu Uprawnieniami do Emisji, z całym szeregiem wytycznych które mają określać kiedy, jaki limit i komu zostanie przyznany. Wszystko po to, aby zintensyfikować inwestycje w technologie niskoemisyjne.
Rząd zamierza również położyć nacisk na sektor mikrogeneracji. Chodzi tutaj o umożliwienie wykorzystywania technologii odnawialnych oferowanych dla odbiorców indywidualnych. Mowa tutaj o przydomowych turbinach wiatrowych oraz panelach słonecznych. Rząd zapewnia, że wszelką nadwyżkę wyprodukowanej energii w „domowych” warunkach kupi po odpowiedniej cenie. Takie postanowienie wymaga jednak zmian aktów prawnych stanowiących o wymogach i planowaniu takich konstrukcji.
W ciągu dwóch najbliższych dekad wielce prawdopodobne jest, że potrzeby energetyczne Wielkiej Brytanii wzrosną o ok. 25GW. Raport dotyczący polityki energetycznej kraju zakłada, że przy jednoczesnym wzroście mocy zainstalowanej, nastąpi ograniczenie emisji dwutlenku węgla o blisko 60% do roku 2050. Całość procesów związanych z „nową energetyka”, ma być przeprowadzona przy zapewnieniu stałego bezpieczeństwa kraju i konkurencyjności na rynkach energii.
„Aktualnie musimy się zmierzyć z dwoma wielkimi wyzwaniami, zmianą klimatyczną oraz zapewnieniem dostaw czystej energii w akceptowalnej cenie”, stwierdził po zapoznaniu się z Raportem Sekretarz Przemysłu i Handlu, Alistair Darling.
(ap)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- www.dti.gov.uk/energy/review

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
Uliczne lampy solarne i hybrydowe. Profesjonalne oświetlenie ledowe ulic
Oświetlenie publiczne jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia miejskiej infrastruktury. Pomijając walory estetyczne, jakie wnosi w...
-
-
-
-