Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-03-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-18
Więcej niż 13 procent OZE w bilansie energii zużytej w budynku?
Ile energii zużywanej w domu będzie musiało pochodzcić z OZE?
Ile energii zużywanej w domu będzie musiało pochodzcić z OZE?

Stowarzyszenia z branż instalacyjno-grzewczej oraz odnawialnych źródeł energii apelują o przyspieszenie prac nad ustawą o OZE oraz zmianami w prawie energetycznym. Postulują przy tym by udział OZE w bilansie energetycznym budynków był większy niż 13 proc.

- Środowiska reprezentujące branżę instalacyjno-grzewczą, oraz Odnawialne Źródła Energii są zaniepokojone przedłużaniem się prac nad regulacjami mającymi na celu rozwój szerokiego zastosowania odnawialnych źródeł energii oraz rozproszonych źródeł energii w Polsce. Dotyczy to zarówno ustawy o OZE, jak też zmian w ustawie Prawo Energetyczne czy też zmian w Prawie Budowlanym. Na pozytywny efekt wdrażanych obecnie przepisów będzie trzeba poczekać kilka lat, dlatego ważne jest jakie regulacje mają być wprowadzone obecnie – czytamy we wspólnym stanowisku stowarzyszeń wskazanych branż. Pod tym stanowiskiem podpisało się 10 organizacji branży grzewczej i odnawialnych źródeł energii: Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG), Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), Polskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (PSPC), Stowarzyszenie Klaster 3x20, Polska Korporacja Techniki SGGiK, Polska Izba Biomasy, Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej PIGEO, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki, Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej i Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne.

Sygnatariusze listu wskazują, że ich zdaniem w projektowanych zmiana w prawie energetycznym brakuj zapisu mówiącego o minimalnym udziale procentowym energii elektrycznej, ciepła lub paliw wytwarzanych w odnawialnych źródłach energii w bilansie energii zużytej w nowych lub modernizowanych budynkach. Z kolei w pracach nad ustawą o OZE proponowany poziom 13 proc. OZE w bilansie energii zużytej w budynku jest zbyt niski w odniesieniu do potrzeb i celów w dziedzinie OZE jakie Polska ma osiągnąć. Z drugiej strony autorzy listu przyjmują, że owe 13 proc. to niezbędne minimum, które powinno być zagwarantowane, a jednocześnie należy przygotować mechanizmy, które pozwolą na zwiększenie tego wskaźnika w przyszłości. Twórcy listu wskazują, że w krajach Unii Europejskiej, aż 47 proc. energii końcowej związana jest z potrzebami cieplnymi i chłodniczymi (wdg. Danych European Technology Platform on Renewable Heating and Cooling).

Pełną treść listu można znaleźć na stronach internetowych jego sygnatariuszy.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
portpc.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także