Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-02-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-02-01
Warszawa: ratusz przygotowuje się do przejęcia odpowiedzialności za odpady
Warszawa: ratusz przygotowuje się do przejęcia odpowiedzialności za odpady

Stołeczny ratusz przygotowuje rozwiązania przejęcia przez miasto gospodarowania odpadami. Dotyczą one m.in. opłat śmieciowych, systemu odbioru odpadów oraz przetargów dla firm śmieciarskich.

Zgodnie z nowelą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 1 stycznia, system odbioru śmieci ma być gotowy do 1 lipca 2013 r. Decyzje, które do tego czasu gmina musi podjąć dotyczą m.in. sposobu naliczania opłaty śmieciowej.

Do wyboru są trzy ustawowe możliwości: powiązanie opłaty z zużyciem wody liczonym w metrach sześciennych, naliczanie jej od mieszkańca lub od powierzchni mieszkania.

Opłata związana z naliczaniem zużytej wody byłaby dla Warszawy chyba najlepszym rozwiązaniem. Problem w tym, że nie cała Warszawa jest w systemie sieci wodociągowej. W przypadku opłaty liczonej od mieszkańca problem polega na tym, że liczba zameldowanych osób a faktycznie mieszkających w Warszawie to dwie różne liczby. Z kolei naliczanie opłaty od powierzchni mieszkania byłoby proste, jednak dochodziłoby do sytuacji, w której czteroosobowa rodzina mieszkająca na 40 m2 płaci dużo mniej niż jedna osoba, która mieszka na 100 m2. Czwartym rozwiązaniem jest naliczanie opłaty od gospodarstwa domowego, jednak w przypadku takiego rozwiązania Rada Warszawy musiałaby przyjąć specjalną uchwałę.

Miasto musi także przygotować i przeprowadzić przetargi na wybór firm, które będą odbierały śmieci. Najprawdopodobniej Warszawa zostanie podzielona na kilkanaście rejonów i dla każdego zostanie przeprowadzony przetarg na odbiór odpadów, aby po jednym rejonie jeździły śmieciarki jednej firmy. Obecnie zdarza się, że na jednej ulicy pracują śmieciarki trzech lub czterech firm.

Należy również przygotować przetargi na instalacje, do których będą trafiały warszawskie śmieci. Nie oznacza to, że miasto musi je wybudować. W Polsce są firmy działające na rynkach międzynarodowych, które do wejścia nowego systemu się przygotowują. Do tej pory Polska i Węgry to jedyne kraje w UE, w których to nie miasto odpowiada za odpady.

W istniejącej w stolicy spalarni na Targówku, rocznie spalanych jest ok. 40-50 tys. ton śmieci. Tymczasem obecnie w ciągu roku w Warszawie powstaje ich ok. 800 tys. ton. Po modernizacji, na Targówku spalanych ma być od 300 do 400 tys. ton odpadów. W procesie tym będzie odzyskiwana energia elektryczna i cieplna. Modernizacja spalarni to wieloletnia inwestycja, której nie uda się przeprowadzić do czasu, kiedy miasto przejmie odpowiedzialność za odpady.

 

 

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
tvp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także