Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-09-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-09-03
Warszawa dołączyła do ruchu „Więcej niż Energia”
Ruch „Więcej niż Energia” promuje energetykę obywatelską
Ruch „Więcej niż Energia” promuje energetykę obywatelską

Warszawa jest pierwszym dużym miastem, które przyłączyło się do kampanii „Więcej niż Energia". Zainaugurowany z początkiem czerwca ruch skupia już ponad 60 jednostek samorządu, instytucji i organizacji pozarządowych oraz 37 tysięcy osób. Będą one wspólnie działać na rzecz zmiany przepisów, tak aby ułatwić wdrażanie energetyki obywatelskiej, czyli takiej, w której obywatele, gminy i inne instytucje uczestniczą w produkcji energii z rozproszonych, odnawialnych źródeł energii.

"Warszawa jest pierwszym dużym miastem, które przyłączyło się do kampanii „Więcej niż Energia" - mówi Leszek Drogosz, dyrektor miejskiego Biura Infrastruktury. Namawiamy inne polskie metropolie, aby zrobiły to samo, bo tylko solidarne działania mogą wywrzeć pożądane skutki w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszych obywateli i zmniejszenia emisji związanych z produkcją energii."

Jest to jedna z inicjatyw stolicy, jakie realizuje ona w ramach „Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do roku 2020", który przewiduje redukcję emisji CO2 i zużycia energii o 20%, przy wzroście udziału OZE w warszawskim rynku do 20%.

Niedawno Warszawa koordynowała projekt Cities on Power , którego celem była promocja odnawialnych źródeł energii na terenach miejskich. W ramach projektu powstał interaktywny kalkulator, za pomocą którego można ocenić m in. nasłonecznienie dachu, energochłonność budynku, czy oszacować możliwość instalacji różnych instalacji OZE. Z kolei w projekcie OPEN HOUSE stworzono metodologię oceny budynków pod względem zrównoważenia, w tym zużycia energii i stosowania OZE.

Z kolei projekty E3SoHo i ICE-WISH miały na celu obniżenie zużycia energii w budynkach komunalnych. Natomiast obecnie rozpoczęła się realizacja projektów w nowym programie ramowym UE Horizon 2020. Są to m.in. projekty URBAN LEARNING (zintegrowane planowanie energetyczne służące wdrażaniu rozwiązań w zakresie smart cities i wykorzystujących OZE obszarów niskoemisyjnych) i STEP BY STEP (angażowanie konsumentów w celu zmniejszenia zużycia energii w 3000 warszawskich gospodarstw domowych).

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
wawalove.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :