Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-05-17   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-05-17
Wałbrzych chce mieć swoją pełną mapę akustyczną
Foto: Edward Knapczyk
Foto: Edward Knapczyk

Na zlecenie władz Wałbrzycha wykonana zostanie mapa akustyczna całego miasta. Do tej pory obejmowała jedynie część dróg wojewódzkich i krajowych. Ogłoszony został już przetarg w tej sprawie.

Wiele innych miast w Polsce od dawna posiada takie mapy. Jednak przez nieposiadanie praw powiatu oraz liczne remonty wałbrzyskie władze postanowiły rozwiązać tę kwestię dopiero teraz. Do tej pory w Wałbrzychu istniały tylko miejscowe mapy akustyczne. Były związane z drogami wojewódzkimi i krajowymi.

Obecnie w Wałbrzychu głównymi generatorami hałasu są drogi, kolej i częściowo przemysł. Jednym z punktów ogłoszonego przetargu jest opracowanie programu ochrony środowiska przed hałasem. To on odpowie na pytania jak zniwelować problem w miejscach, gdzie występują przekroczenia. Wykonanie mapy może zająć około 8 miesięcy. Na początku powstanie model 3D miasta, a programy komputerowe oszacują hałas. Później zostanie wykonanych ponad 25 pomiarów weryfikacyjnych we wskazanych punktach.

Mapa akustyczna pomoże w tworzeniu przestrzeni usługowych, wynajdywaniu lokalizacji na budynki mieszkalne czy domy seniora. Pozwoli też na przykład odpowiedzieć na pytanie, gdzie postawić ekrany akustyczne, a gdzie wystarczą nasadzenia.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
radiowroclaw.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :