
Dzięki nowej solarnej suszarni osady z oczyszczalni ścieków w Żarowie nie będą już wywożone na składowisko. Zostaną wykorzystane jako paliwo w cementowniach i ciepłowniach, dodatek do produkcji pelletów lub nawóz w uprawach leśnych.
- Dzięki budowie suszarni zmniejszy się ilość osadów do około 800 ton w ciągu roku - oceniają specjaliści z Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego w Żarowie. Oczyszczalnia wytwarzała do tej pory 1200 ton osadu rocznie.
Suszarnia swoim wyglądem przypomina tradycyjną szklarnię. Do przeszklonej hali jest dostarczany mechanicznie odwodniony osad. Zostaje on rozprowadzony przez specjalistyczną przewracarkę. Osad osusza energia słońca. W efekcie powstanie granulat wykorzystywany później jako paliwo lub nawóz. Instalacja działa automatycznie, jedynie wywożenie osadu z części magazynowej suszarni wymaga pracy obsługi. - Nowe inwestycje są możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Programu Infrastruktura i Środowisko – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Całkowity koszt projektu realizowanego przez Przedsiębiorstwo Wodno-Ściekowe w Żarowie to około 3,8 mln złotych.
Unijna pomoc wyniosła około 2,6 mln złotych. Suszarnia jest jedyną taką instalacją, która funkcjonuje w powiecie świdnickim. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu obsługuje na Dolnym Śląsku 52 projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. - Ich łączna wartość wynosi ponad miliard złotych. Unijne dofinansowanie wynosi około 0,5 mld zł – mówi Aleksander Marek Skorupa. Zakończono już budowę ponad 350 km kanalizacji. Wybudowano i zmodernizowano 9 oczyszczalni ścieków. WFOŚiGW we Wrocławiu jest aktywnym partnerem dolnośląskich beneficjentów, którym zapewnia nie tylko finansowe, ale także merytoryczne wsparcie. WFOŚiGW we Wrocławiu m.in. monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału w konkursach, ocenia złożone wnioski, zawiera umowy, rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- WFOŚiGW Wrocław

Galeria wiadomości
Komentarze (2)
Czytaj także
-
Pompy w branży wodno-ściekowej. Klasyfikacja funkcjonalna.
Głównym kryterium klasyfikacji pomp dla branży wod-kan jest podział ze względu na rodzaj transportowanego medium. Z powodu konieczności...
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-
-
-
-
Podatnik
Za bardzo i niepotrzebnie tak duże pieniądze. W sąsiednich Żarach budowa podobnej hali suszarniczej kosztowała nie 3,8 ale 1,8 mln. Tyle, że Spółka Wodno-Ściekowa w Żarowie zdecydowała się wyłonić wykonawcę inwestycji nie w drodze przetargu publicznego, ale w oparciu o regulamin wewnętrzny spółki. Wykonawca kalkulując cenę, chyba nie spodziewał się dużej konkurencji....... Ale cóż, i tak my za to wszystko płacimy
Ekolog
Bzdura za duże pieniądze !!! Co zrobią w okresie jesienno zimowym gdy zabraknie słońca ? będzie się to kisiło do wiosny ??? Najważniejsze ,że wydano duże pieniądze i dokonali "mądrzy władcy przecięcia wstęgi " i dostali premię !!! Zarobili też profesorowie,którzy będą to dalej udoskonalać za duże pieniądze !!! tak działać dalej panowie.