
Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna prowadzi operację renowacji dwóch równoległych kolektorów ściekowych od granicy z Sopotem aż do Gdańskiej Zaspy. Jest to w sumie 8 171 m sieci kanalizacji sanitarnej. Prace prowadzone są metodą bezwykopową za pomocą rękawów z włókna szklanego nasączanych i utwardzanych żywicą wewnątrz naprawianego przewodu.
Najpierw rurociągi są czyszczone oraz poddawane przeglądom i ekspertyzom technicznym. Pozwala to na ocenę jego stanu: stopnia oczyszczenia powierzchni kanału, wielkości ewentualnych ubytków i pęknięć. Do inspekcji używana jest kamera, którą wprowadza się do kanału. Renowacja polega na formowaniu nowej rury na miejscu robót wewnątrz starego przewodu.
Rękaw z włókna szklanego przed wprowadzeniem nasączany jest żywicą w kontrolowanych warunkach z zastosowaniem podciśnienia. Po nasączeniu rękaw jest dostarczany na plac budowy w samochodach chłodniach. Wprowadzony rękaw utwardzany jest następnie przez naświetlanie lampami UV.
Celem prac jest uszczelnienie kolektorów, dzięki czemu zwiększy się pewność, że ścieki nie będą przedostawać się do gruntu, a wody gruntowe do kanalizacji. Rury muszą być w pełni sprawne, ponieważ zlokalizowane są w pobliżu ujęć wody. Renowacji podlegają dwa kolektory ściekowe, które pochodzą z lat 20 i 60 XX wieku. Stanowią one system, którym odprowadzane są ścieki z dzielnic: Zaspa, Przymorze i Żabianka.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- giwk.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Najpopularniejsze wirniki do pomp ściekowych
Prezentowany materiał ma za zadanie przybliżyć użytkownikom pomp popularne rodzaje wirników stosowanych w pompach do ścieków oraz pokazać...
-
Recykling baterii Li-ion a przepisy prawne – co firmy muszą wiedzieć?
Baterie litowo-jonowe (Li-ion) znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle, transporcie, a także w urządzeniach codziennego użytku. Wraz ze...
-
-
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl