
W dniach 19-20 lutego w Szonowicach odbyła się zorganizowana przez firmę "Agromax" z Raciborza i Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie konferencja naukowo-techniczna „Erozja wodna i metody zapobiegania jej skutkom". Wzięło w niej udział ponad 100 osób - producentów rolnych, przedstawicieli branży, pracowników ośrodków naukowych oraz reprezentantów władz samorządowych, regionalnych i wojewódzkich.
Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy – ze zjawiskiem erozji wodnej, czyli procesem niszczenia i zmiany rzeźby powierzchni terenu przez wodę, zmagają się rolnicy z powiatu raciborskiego, a zwłaszcza mieszkańcy gminy Rudnik, na terenie której mieszczą się Szonowice.
Spotkanie zainicjowano wyjazdem w teren, po którym odbyły się w sumie cztery sesje tematyczne (każdego dnia miały miejsce dwa panele). Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać łącznie dziesięciu prezentacji.
Podczas konferencji zaprezentowano skalę problemu w Polsce i na świecie, w tym również na terenach zalesionych. Pakiet teoretyczno-praktycznych prezentacji został uzupełniony przez użytkowników gruntów, na których występują problemy erozji. Prelegenci poruszyli także ekonomiczne i finansowe strony zjawiska erozji. Prof. Krzysztof Ostrowski podsumowując konferencję stwierdził, że z informacji podanych podczas spotkania można wyciągnąć konkretne wnioski.
"Tak duże zainteresowanie tematyką erozji pokazuje, że wypełniliśmy pewną niszę tematyczną. Gdyby nie było zapotrzebowania na wiedzę w tym temacie, konferencja nie cieszyłaby się tak dużym zainteresowaniem. Pierwsze wnioski z naszego spotkania już zostały przesłane Posłowi na Sejm RP, Piotrowi Chmielewskiemu, który przekaże je w formie interpelacji Ministrom Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska" - mówił Bogusław Berka, prezes firmy "Agromax" z Raciborza, pomysłodawca i współorganizator konferencji.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- agrobiznes.money.pl, naszraciborz.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-