Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-03-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-03-21
W Szonowicach odbyła się konferencja poświęcona erozji wodnej
Była to pierwsza konferencja poświęcona erozji wodnej od wielu lat
Była to pierwsza konferencja poświęcona erozji wodnej od wielu lat

W dniach 19-20 lutego w Szonowicach odbyła się zorganizowana przez firmę "Agromax" z Raciborza i Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie konferencja naukowo-techniczna „Erozja wodna i metody zapobiegania jej skutkom". Wzięło w niej udział ponad 100 osób - producentów rolnych, przedstawicieli branży, pracowników ośrodków naukowych oraz reprezentantów władz samorządowych, regionalnych i wojewódzkich.

Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy – ze zjawiskiem erozji wodnej, czyli procesem niszczenia i zmiany rzeźby powierzchni terenu przez wodę, zmagają się rolnicy z powiatu raciborskiego, a zwłaszcza mieszkańcy gminy Rudnik, na terenie której mieszczą się Szonowice.

Spotkanie zainicjowano wyjazdem w teren, po którym odbyły się w sumie cztery sesje tematyczne (każdego dnia miały miejsce dwa panele). Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać łącznie dziesięciu prezentacji.

Podczas konferencji zaprezentowano skalę problemu w Polsce i na świecie, w tym również na terenach zalesionych. Pakiet teoretyczno-praktycznych prezentacji został uzupełniony przez użytkowników gruntów, na których występują problemy erozji. Prelegenci poruszyli także ekonomiczne i finansowe strony zjawiska erozji. Prof. Krzysztof Ostrowski podsumowując konferencję stwierdził, że z informacji podanych podczas spotkania można wyciągnąć konkretne wnioski.

"Tak duże zainteresowanie tematyką erozji pokazuje, że wypełniliśmy pewną niszę tematyczną. Gdyby nie było zapotrzebowania na wiedzę w tym temacie, konferencja nie cieszyłaby się tak dużym zainteresowaniem. Pierwsze wnioski z naszego spotkania już zostały przesłane Posłowi na Sejm RP, Piotrowi Chmielewskiemu, który przekaże je w formie interpelacji Ministrom Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska" - mówił Bogusław Berka, prezes firmy "Agromax" z Raciborza, pomysłodawca i współorganizator konferencji.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
agrobiznes.money.pl, naszraciborz.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także