Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-11-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-11-19
W swoje 80. urodziny zbiorniki na Stokach zostały otwarte dla Łodzian [wideo]
Budowa zbiorników ruszyła w 1934 roku
Budowa zbiorników ruszyła w 1934 roku

Zbiornik wody na Stokach, zwany też "podziemną katedrą" powstał dokładnie 80 lat temu na jednym z najwyższych łódzkich wzniesień. Zbudowali go głównie bezrobotni pracownicy łódzkich fabryk w ramach robót publicznych. Z okazji okrągłej rocznicy do zbiorników wpuszczono zwiedzających.

Budowa zbiorników ruszyła w 1934 roku Łódź – w tamtym czasie ponad 0,5 milionowe miasto nie miało czystej wody. Łodzianie pili wodę z płytkich, zanieczyszczonych studni. Uznano, że na Stoki powinna trafiać woda sprowadzana rurociągiem z Błękitnych Źródeł w Tomaszowie, Grzmiących Źródeł w Smardzewicach, z rzeki Pilicy lub z płytkich studni w Lubiaszowie.

Pieniądze na budowę stokowskich zbiorników pochodziły przed II wojną światową z rządowego Funduszu Pracy, Pożyczek z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz z zasobów własnych samorządu. Prace murarskie w pierwszym zbiorniku zakończono 9 listopada 1935 roku. Mikołaj Godlewski-ówczesny wiceprezydent Łodzi- podczas uroczystości wmurował ostatnią cegłę w kopułę zbiornika. Przedwojennym zwyczajem murarze opasali zgromadzonych na uroczystości sznurem i zaprosili do oglądania podziemnej katedry.

W 1935 roku wizytował Stoki Marian Zyndram Kościałkowski - Minister Spraw Wewnętrznych, w 1937 roku Premier Sławoj-Składkowski, była też 70. osobowa delegacja posłów i senatorów. W maju 1939 roku trafiła tam nawet reprezentacja narodowa Belgii w piłkę nożną.

Po wojnie powstały na Stokach kolejne zbiorniki. Podziemnej katedry nie można na co dzień zwiedzać - służy łodzianom jako rezerwuar wody pitnej. Jest zalana wodą. Pierwszy zbiornik składający się z dwóch komór powstał w latach 1934-37. Kolejny w latach 1949-53. Każda z komór o wymiarach 60x60 metrów mieści 15 milionów litrów wody, sklepienie składa się 100 kopuł podtrzymywanych przez 81 kolumn. "Las kolumn" z ceglanymi łukami i kopułami przypomina wyglądem średniowieczne katedry - stąd nazwa „podziemna katedra na Stokach". Woda do zbiorników na Stokach jest tłoczona z 19. studni głębinowych oraz w niewielkiej ilości z ujęcia w Tomaszowie Mazowieckim na rzece Pilicy.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
zwik.lodz.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także