
W Stalowej Woli uruchomiono stację monitoringu hałasu i zanieczyszczeń powietrza. Wraz z nią powstała także strona internetowa, na której w każdej chwili można sprawdzić wyniki odczytywane przez stację. Prezentacja działania nowego narzędzia odbyła się na Wydziale Inżynierii Materiałowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Stacja jest ulokowana na werandzie na trzecim piętrze budynku Inżynierii Materiałowej i swoim zasięgiem obejmuje znajdującą się na południu część strefy przemysłowej. Zakupiona przez gminę stacja jest manualna i automatyczna. Specjalne detektory poprzez zasysanie powietrza dokonują pomiaru pyłów PM10 i PM2,5. Na jej szczycie znajduje się stacja meteo, a w najwyższym punkcie, na maszcie zainstalowano mikrofon rejestrujący hałas ze wszystkich stron.
Dane dostarczane przez stacje są dostępne na stronie www.air24.pl. Jak zaznacza jednak Dr Jakub Nowak z Laboratorium Międzyuczelnianego, prezentowane wyniki są jedynie podglądowymi, dotyczą tylko jednego punktu pomiaru i nie można się na nie powoływać na przykład w sądzie jako dowód w sprawie.
Stacja zostanie jeszcze uzupełniona o czujniki gazowe, aby w porze letniej monitorować stężenie ozonu. Być może podobne stacje pojawią się w przyszłości w innych punktach miasta. Zależy to od decyzji rady miejskiej, która zakupiła pierwszą stację.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- echodnia.eu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Rozwiązania AAEON w aplikacjach tzw. Edge Computingu – BOXER-8XXX
AAEON jest jednym z wiodących projektantów i producentów zaawansowanych platform komputerowych, rozwiązań w obszarze Industry 4.0 jak i platform...
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
-
-