
10 października wmurowano akt erekcyjny pod budowę zakładu przetwarzania odpadów komunalnych w Stalowej Woli. Rocznie będzie on utylizował 60 tys. ton śmieci, z których wytwarzany będzie m.in. prąd. Inwestycja warta jest 111 mln zł i zapewni 70 nowych miejsc pracy.
"Cieszymy się - mówił prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak - że przybędzie nam kilkadziesiąt miejsc pracy i cieszymy się również z tego, że ważny problem zagospodarowania odpadów będzie u nas rozwiązywany w sposób bardzo skuteczny i bardzo nowoczesny. Dla mnie ważne jest żeby to, co dzieje się w Stalowej Woli wyprzedzało czas, a ta inwestycja wyprzedza czas."
Budowany w Stalowej Woli zakład będzie spełniał najwyższe standardy i normy prawa unijnego w zakresie zagospodarowania odpadów. Jak na razie w Polsce funkcjonują tylko cztery zakłady przetwarzania odpadów z modułem fermentacji, a dwa kolejne, oprócz stalowowolskiego, są w budowie.
"Nasz zakład będzie miał wydajność 240 ton odpadów na dobę; 60 tys. ton rocznie. Odpady, które będą tu przetwarzane będą dowożone z okolicznych gmin. Na razie mamy podpisaną umowę z dziewięcioma samorządami, będziemy zachęcać kolejne gminy do przywożenia tu odpadów" - mówi kierownik projektu Janusz Siek.
Zakład będzie składał się z trzech modułów: sortowni, biogazowni oraz kompostowni. W pierwszym odpady będą segregowane i wybierane będą te, których recykling jest opłacalny (pozostałe będą wykorzystywane jako komponenty do paliwa alternatywnego). Do drugiego trafiać będą odpady organiczne, które przerabiane będą na biogaz. Z kolei w kompostowni składowane i przetwarzane będą nadwyżki odpadów organicznych.
Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Stalowej Woli powstanie dzięki 60 mln dofinansowania z budżetu UE, z programu Infrastruktura i Środowisko.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Miniładowarki w ochronie środowiska – nowoczesne podejście do ekologicznej pracy
Miniładowarki to maszyny, które na pierwszy rzut oka kojarzą się głównie z budownictwem, rolnictwem czy pracami porządkowymi. Jednak ich...
-
-
-
-
-