
W czasopiśmie "Lancet" opublikowano wyniki badań, z których wynika, że w 2015 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody zmarło 9 mln osób. Badacze zastrzegają, że rzeczywista liczba może być nawet większa. To jednak i tak trzy razy więcej niż AIDS, gruźlica i malaria razem.
Choroby układu krążenia, udary, rak płuc – to najczęstsze przyczyny śmierci spowodowane zanieczyszczeniem środowiska. Najbardziej szkodzi brudne powietrze - szacunkowa liczba ofiar to 6,5 mln. Na drugim miejscu jest zanieczyszczona woda, przez którą przenoszone są infekcje - 1,8 mln.
Najbardziej dotknięte tym problemem są kraje rozwijające się takie jak Indie, Pakistan, Chiny, Bangladesz i Madagaskar. W Indiach – jak wyliczyli naukowcy – co czwarty przedwczesny zgon przypisuje się wpływom środowiska, a w Chinach – co piąty.
"Jest wiele badań na temat zanieczyszczenia środowiska - mówi jeden z autorów badań epidemiolog Philip Landrigan z nowojorskiej szkoły medycznej Mount Sinai - ale problem ten nigdy nie wzbudził takiego zainteresowania jak AIDS czy zmiany klimatyczne. Zanieczyszczenie środowiska jest ogromnym problemem, ale ludzie nie postrzegają tego jako takiego, skupiając uwagę tylko na wybranych jego aspektach."
Richard Fuller z Pure Earth, prywatnej organizacji wspierającej projekty redukcji zanieczyszczenia środowiska, zauważa, że koszty w postaci degradacji środowiska wcale nie kalkulują się ekonomicznie: "Martwi i chorzy nie mogą już przyczynić się do wzrostu gospodarczego. Niestety, nadal króluje mit, że kraje mogą się rozwijać tylko wtedy, gdy przemysłowi pozwoli się na zanieczyszczanie środowiska."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ESG jako fundament nowoczesnego biznesu
Współczesny świat biznesu przechodzi głęboką transformację, w której kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze, określane skrótem ESG, zyskują...
-
Polska gazomobilna / Raport PSPA: „Rynek Paliw Alternatywnych - CNG i LNG”
Paliwa niskoemisyjne w postaci sprężonego i skroplonego gazu ziemnego CNG i LNG odegrają w najbliższych latach istotną rolę w rozwoju sektora...
-
-