
Zdaniem RWE Renewables wprowadzenie kar za sprzedaż zielonej energii po cenach wyższych niż urzędowo ustalone zaszkodzi rozwojowi tego sektora energetyki. Dodatkowo takie działanie jest niezgodne z zasadami wolnego rynku.
Od ponad roku Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Obecny projekt nie podoba się ani entuzjastom zielonej energii ani jej producentom. Instytut Energetyki Odnawialnej uważa, że dotacje dla zielonej energii przewidziane w projekcie ustawy są za małe. Z kolei producenci zielonej energii dodają do tego krytyczną ocenę urzędowych regulacji cen zielonej energii. Gdy pod koniec lipca Ministerstwo Gospodarki prezentowało projekt ustawy, wskazywało, że jednym z najważniejszych jej elementów będzie wprowadzenie tzw. sprzedawcy z urzędu, który będzie zobowiązany do odbioru zielonej energii po ustalonej i waloryzowanej cenie. MG zaproponowało również ceny gwarantowane oraz zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacjach. Promowane ma być także wykorzystanie biomasy m.in. poprzez preferencje podatkowe na jej zakup. Jednocześnie do 2020 r. ministerstwo planuje zakończyć wsparcie dla kogeneracji.
Obecny projekt ustawy o OZE przewiduje, że ten, kto będzie sprzedawał energię wytworzoną z OZE po cenie wyższej niż gwarantowana, zostanie pozbawiony prawa do zielonych certyfikatów. Takie podejście może natomiast poważnie zachwiać rynkiem. - To oznacza, że musimy każdy projekt, nad którym pracujemy, od nowa przeliczyć, sprawdzić, czy jest w ogóle szansa, że przy nowych warunkach otrzymamy jakikolwiek zwrot z inwestycji. Wiele projektów, które były planowane, według nowych zasad nie mają szans realizacji. To jest znaczne obniżenie systemu wsparcia dla nowych inwestycji – mówił Agencji Informacyjnej Newseria Robert Macias z RWE Renewables. Krytycznie propozycję wprowadzenia urzędowych cen oceniło również Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Zdaniem PSEW ten zapis zlikwiduje wolną konkurencję w zakresie ustalania cen na rynku energii odnawialnej. Będzie to natomiast miało negatywny wpływ na cały segment rynku energetycznego.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newseria.pl/ visventi.org.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-
pro-sun.pl
Najważniejszym projektem jaki Państwo Polskie powinno wspierać to prosument - koszty przesyłu stanowią 50 kosztów energii elektrycznej, dlatego energia elektryczna - jeśli to tylko możliwe - powinna być zużywana w miejscu jej wytwarzania.