Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-01-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-01-30
USA dotuje czyste technologie
USA dotuje czyste technologie
USA dotuje czyste technologie
Amerykańska firma ThermoEnergy Corporation ogłosiła rozpoczęcie II-go etapu projektu, mającego na celu opracowanie koncepcji elektrociepłowni z przeznaczeniem głównie dla przemysłu ciężkiego, które zapewnią zerowe emisje zanieczyszczeń do atmosfery. Projekt jest współfinansowany ze środków federalnych w wysokości 310 tysięcy dolarów.

Systemy kogeneracyjne, powstałe jako efekt prac projektowych, mają umożliwić przestawienie głównych gałęzi przemysłu z gazu ziemnego, na tańsze paliwa alternatywne. W takim rozwiązaniu, zarówno amerykańskie władze jak i firma ThermoEnergy, upatrują oszczędności rzędu setek milionów dolarów. Jest to również realna szansa na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza oraz możliwość uniezależnienia Stanów Zjednoczonych od importu niektórych surowców kopalnych.

Elektrociepłownie będą bazowały na opatentowanej technologii o nazwie TIPS (ThermoEnergy Integrated Power System). W stosunku do klasycznych rozwiązań elektrociepłowni, systemy kogeneracyjne TIPS, będą cechowały się wyższą sprawnością, wynikającą m.in. z odzysku utajonego ciepła parowania wody i specyficznych warunków termodynamicznych w obiegu Rankine’a.

TIPS integruje spalanie węgla, gazu, biomasy oraz efektywną produkcję elektryczności wraz z odzyskiem dwutlenku węgla w postaci płynnej. Dzięki zastosowaniu nowej technologii możliwa jest eliminacja emisji trujących gazów i innych substancji takich jak np. związki rtęci. Konwersja paliw kopalnych lub biomasy na energię elektryczną może się odbywać przy zastosowaniu utleniacza w postaci: powietrza, tlenu lub powietrza wzbogaconego tlenem. Dzięki możliwości użycia tanich paliw takich jak: mocno zasiarczony węgiel, oleje odpadowe, smary, miał węglowy, kwaśny gaz (CO2+H2S) i innych, system zyskuje dużą przewagę nad technologiami, które używają paliw jedynie wysokiej jakości.

Dwutlenek węgla, powstający jako jeden z produktów procesu wytwarzania energii, może być wykorzystywany do wtórnego przetworzenia w specjalnie zastosowanych do tego celu stopniach podgrzewu w turbinie. Dodatkowo CO2 może być również produkowane na potrzeby odbiorców-końcowych. Program wsparcia w tej materii, opracowuje m.in. Amerykański Departament ds. Energii (DOE).

System wykazuje również duże zalety w zakresie optymalizacji nakładów inwestycyjnych i wykorzystania bieżącej infrastruktury technicznej elektrowni. W przypadku kondensacyjnych elektrowni węglowych, modyfikacje instalacji i urządzeń będą obejmowały montaż dodatkowego systemu filtrów oraz zabudowę nowego urządzenia kotłowego. Technologia TIPS zakłada, że wymiana kotła pozwoli zredukować zanieczyszczenie środowiska o ok. 99%, względem pierwotnej konfiguracji elektrowni.

Wprowadzenie technologii na rynek ma być procesem długoterminowym, wspieranym przez lokalne i ogólnoświatowe organizacje skupione wokół przemysłu energetycznego. Do tego grona należy zaliczyć m.in. wytwórców energii, producentów urządzeń i podzespołów dla energetyki, przemysł paliw konwencjonalnych oraz transportowy. Wraz z ThermoEnergy w projekcie będą uczestniczyć: laboratorium energii CANMET z Kanady oraz Reaction Systems Engineering z Kent w Wielkiej Brytanii.

Aktualna, II faza projektu będzie dotyczyła głównie opracowania koncepcji nowych, zero-emisyjnych systemów kogeneracyjnych. Kolejnym etapem, realizowanym w niedalekiej przyszłości, ma być dostosowanie technologii i opracowanie standardów w zakresie modernizacji istniejących elektrowni i elektrociepłowni kondensacyjnych.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
www.FMlink.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także