Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-04-24 | Ostatnia aktualizacja: 2007-04-24
UE wspiera badania nad usprawnieniem przesyłu energii z przybrzeżnych farm wiatrowych

UE wspiera badania nad usprawnieniem przesyłu energii z przybrzeżnych farm wiatrowych
W projekcie wezmą udział kraje z linią brzegową leżącą w obrębie Morza Północnego, na którym znajduje się największa ilość parków wiatrowych typu offshore w Europie, wśród nich Dania, Niemcy, Holandia, Belgia, Francja oraz Wielka Brytania. UE przeznaczyła na ten projekt 2,1 mln euro, które będą przekazywane przez okres trzech lat.
Celem badań będzie opracowanie odpowiedniego rozwiązania dla parków wiatrowych pozwalającego optymalnie wykorzystać energię wiatru, której generacja jest w znacznej mierze zależna od warunków pogodowych w danym rejonie. Jednym z proponowanych rozwiązań jest budowa sieci wysokiego napięcia łączącej takie miasta, jak Hamburg, Rotterdam i Londyn z przybrzeżnymi parkami wiatrowymi. Rozwiązanie to ma zredukować do minimum konieczność ponoszenia nadmiernych kosztów na skomplikowane i kosztowne systemy magazynujące energię i umożliwić łatwiejsze bilansowanie przepływu energii.
Sieć przesyłowa oparta byłaby na technologii izolacji gazowej, którą miałby dostarczyć koncern Siemens. Zdaniem przedstawicieli koncernu rozwiązanie to jest odpowiednie dla przesyłu dużych mocy, co zostało udowodnione prawidłowym i bezpiecznym funkcjonowanie rozdzielnic wypełnionych SF6 na całym świecie. Urządzenia wykonane w tej technologii oferują wyższą przepustowość w porównaniu do klasycznych rozwiązań, oprócz tego można je umieszczać pod ziemią albo w specjalnych kanałach lub tunelach. Dzięki temu nadają się do zastosowań w miejscach, gdzie postawienie linii napowietrznych jest niemożliwe, albo tam, gdzie przepustowość tradycyjnych kabli przesyłowych jest niewystarczająca.
Oprócz dostaw energii z przybrzeżnych farm wiatrowych i funkcji badawczych połączenie mogłoby również zostać wykorzystane do wymiany energii w całym regionie. Takie połączenia, również na rynku gazu ziemnego, wpisane są w strategię energetyczną UE, zwiększają konkurencyjność na rynku unijnym, podnoszą bezpieczeństwo dostaw, a także przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- engineerlive.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co zrobić aby nie walczyć już z wiatrakami?
Powszechne zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce nabiera tempa. Ostatnimi czasy prym w tej kategorii projektów zaczyna wieść...
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
-
-
-
-
-