
Unia Europejska opublikowała raport poświęcony kwestii redukcji zanieczyszczeń powietrza do 2010 roku. Oceniła również stan redukcji emisji gazów cieplarnianych w okresie 2010-2011 r.
Europejska Agencja Środowiska (ang. European Environment Agency – EEA) oceniła stan redukcji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Jako poziom odniesienia UE traktuje wielkość emisji z 1990 r. Według obliczeń EEA obszary gospodarki wspólnotowej nie objęte systemem EU ETS (ang. EU emissions trading system) zmniejszyły swój poziom emisji w okresie 2010-2011 r. o 3 proc. Sektory gospodarki objęte natomiast przez EU ETS obniżyły poziom emisyjności o 1,8 proc. Biorąc pod uwagę okres od 1990 r. znacząco udało się ograniczyć ilość zanieczyszczeń trafiających do atmosfery w Europie. Według EEA emisję dwutlenku siarki zmniejszono o 82 proc., niemetanowych lotnych związków organicznych o 56 proc., tlenków azotu o 47 proc., a amoniaku o 28 proc. Przypomnijmy w tym miejscu, że w 2001 r. UE przyjęła dyrektywę dotyczącą krajowych poziomów emisji (tzw. dyrektywa NEC). Miała ona pomagać w przeciwdziałaniu zakwaszaniu i eutrofizacji wrażliwych ekosystemów oraz zmniejszyć ilość ozonu w warstwie przyziemnej.
W latach 2010-2011 największych procentowo redukcji dokonały Cypr (13 proc.) oraz Belgia, Finlandia i Dania (8 proc.). Największe gospodarki UE zredukowały swoje emisje – Wielka Brytania o 6 proc., Francja o 5 proc. i Niemcy o 2 proc. Są też kraje, w których w tym okresie emisja się zwiększyła. W Bułgarii wzrosła ona o 11 proc., na Litwie o 3 proc., a w Rumunii o 2 proc. Zgodnie z planami Unii, do 2020 r. poziom emisji gazów cieplarnianych w odniesieniu do całej Wspólnoty ma spaść o 20 proc. w porównaniu do roku 1990. Biorąc pod uwagę założenia UE, osiągnięto już redukcję na poziomie 16,5 proc. Jeśli natomiast wziąć pod uwagę zobowiązania określone protokołem z Kioto, poziom emisji spadł już o 17,5 proc. Mimo tych danych EEA szacuje, że o ile Unia jako całość osiągnie zakładane cele redukcyjne, to nawet połowa członków Wspólnoty nie zdoła do 2020 r. zrealizować planowanych krajowych poziomów redukcji emisji zanieczyszczeń.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- eea.europa.eu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
Drugie życie biurowców – inteligentna modernizacja zmniejsza koszty...
Z tegorocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika, że Polska jest liderem pod względem liczby certyfikowanych...
-
-
-