
Parlament Europejski przyjął rezolucję zaostrzającą politykę unijną względem wyrobów z tworzyw sztucznych. Zgonie z jej założeniami najbardziej niebezpieczne tworzywa, pewne dodatki oraz niektóre rodzaje toreb z tworzyw sztucznych powinny zostać wycofane do 2020 roku w ramach europejskiej strategii zredukowania ilości odpadów z tworzyw sztucznych i ich wpływu na środowisko.
Według Brukseli powolne wprowadzanie europejskich przepisów o odpadach oraz brak szczegółowych przepisów dotyczących tworzyw sztucznych stanowią zagrożenie dla środowiska. Europosłowie chcą, aby cele dotyczące zbierania i sortowania do 80 proc. odpadów zostały włączone do przepisów obowiązujących w UE. Wzywają także do określenia obowiązkowych kryteriów dotyczących recyklingu oraz zharmonizowania kryteriów dotyczących zbierania i sortowania odpadów, a także do zmian w obecnie obowiązującej dyrektywie opakowaniowej.
KE została wezwana do przygotowania jeszcze w tym roku wniosku o zakazie wprowadzania na wysypisko odpadów, które mogą zostać ponownie użyte lub nadają się do recyklingu, oraz o ograniczaniu palenia odpadów. Ponadto parlamentarzyści pragną wycofywania najbardziej niebezpiecznych odpadów z rynku oraz toreb jednorazowych.
"Parlament wskazał drogę - mówił Vittorio Prodi odpowiedzialny za przygotowanie rezolucji - do uporania się z ogromnym problemem, jakim jest negatywny wpływ odpadów z tworzyw sztucznych na środowisko i zdrowie ludzi. Dzisiaj przyznaliśmy, że chcemy skończyć ze złymi przyzwyczajeniami oraz brać odpowiedzialność za to, co produkujemy i wyrzucamy. Ponowne użycie lub recykling produktów pomoże utrzymać w czystości nasze środowisko oraz przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- plastech.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
Finansowanie gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach
Przejście z gospodarki linearnej na model GOZ jest silnie promowaną ideą na szczeblu całej Unii Europejskiej. Transformacja wymaga...
-