
Międzynarodowa grupa naukowców z Niemieckiego Centrum Aeronautycznego (DLR) z powodzeniem przeprowadziła w Kolonii testy innowacyjnego reaktora słonecznego CONTISOL z użyciem sztucznego słońca. Wynalazek jest w stanie wytworzyć wodór bez emisji CO2. Ponadto reaktor może funkcjonować w porze nocnej, ponieważ stosuje skoncentrowaną energię słoneczną oraz magazynuje energię cieplną.
Obecnie 48% produkowanego wodoru powstaje w efekcie reformingu metanu przy użyciu pary wodnej, 30% z ropy naftowej głównie w rafineriach, 18% z węgla, a pozostałe 4% z elektrolizy wody. Naukowcy twierdzą, że doskonalenie reaktorów słonecznych wytwarzających wodór jest kluczem do osiągnięcia 100% czystej energii przyszłości.
Naukowcy testowali różne rodzaje reaktorów rozszczepiających H2 (wodór) z H2O ogrzewanych przez termiczną formę energii słonecznej. Aby skoncentrować strumień słoneczny używali luster. Do uzyskania zeroemisyjnego ciepła do termochemicznych reakcji, które mogą być realizowane w temperaturach sięgających do 1500 C, potrzebna jest technologia CSP (concentrated solar power), ponieważ jest ona bardziej wydajnym źródłem czystej energii, niż energia pochodząca z fotowoltaiki czy elektrowni wiatrowych.
Ponadto w ramach CONTISOL-u. łączy się możliwości magazynowania z bezpośrednim solarnym reaktorem termochemicznym, uzyskują najlepsze z obu sfer, stabilne temperatury przez całą dobę, ale także najbardziej wydajne źródło ciepła do przeprowadzania reakcji. Jeśli reaktor wyłącza się w nocy, to stygnie, nie tylko marnując resztki ciepła, ale zaczynając od zera następnego ranka.
Póki co naukowcy dysponują prototypem urządzenia o mocy 5kW. Uważają jednak, że ich reaktor może być skalowany do 100 MW lub większej mocy, co daje nadzieję na komercjalizację.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- swiatoze.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-
-