Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-08-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-08-17
Topnienie wiecznej zmarzliny na Syberii przyspieszy efekt cieplarniany
Topnienie wiecznej zmarzliny na Syberii przyspieszy efekt cieplarniany
Topnienie wiecznej zmarzliny na Syberii przyspieszy efekt cieplarniany
Najnowszy raport New Scientist ostrzega, że topniejące w coraz większym tempie syberyjskie torfowiska przyspieszą efekt cieplarniany.
Na obszarze zajmującym w przybliżeniu powierzchnię Francji oraz Niemiec może dojść do uwolnienia milardów ton gazów cieplarnianych (głównie metanu). Taki scenariusz spowoduje nagły wzrost temperatur, co jeszcze bardziej nasili negatywne zjawisko – podkreślają naukowcy. Siergiej Kripotin z Państwowego Uniwersytety w Tomsku w Rosji powiedział dla New Scientist, że „to nieodwracalne i niewątpliwie związane ze zmianami klimatycznymi zjawisko, zaczęło się trzy do czterech lat temu w strefie podbiegunowej zachodniej Syberii”

Szybkie ocieplanie.
Na terenie zachodniej Syberii w ciągu ostatnich 40 lat doszło do wzrostu średnich temperatur rocznych o 3 stopnie Celsjusza. Naukowcy uważają za przyczyny efektu cieplarnianego działalność człowieka, arktyczne oscylacje oraz wpływ już topniejącego lodu.
Mające ponad 11 tys. lat torfowiska zawierają miliardy ton metanu uwięzionego w wiecznej zmarzlinie i głębszych zlodowaciałych strukturach zwanych klatratami. Gdy torfowiska topnieją, istnieje ryzyko, że potężny ładunek metanu może dostać się do atmosfery potęgując efekt cieplarniany. Odkrycie to może oznaczać, że powinny być zrewidowane prognozy na temat globalnego ocieplenia. Na Międzynarodowym Panelu ds. Zmian Klimatu w 2001 roku szacowano, że między latami 1990 i 2100 temperatura na świecie wzrośnie o1,4 do 5,8 oC. Przewidywania te nie obejmowały zjawiska topnienia wiecznej zmarzliny.
David Viner z Univesiry of East Anglia twierdzi, że “przyczyną tego efektu jest działalność człowieka, jednak efekty topnienia powierzchni Syberii mogą mieć większy wpływ na efekt cieplarniany niż mają obecnie zanieczyszczenia wysyłane do atmosfery.”

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
BBC News
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :