Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-01-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-01-08
TK zajmie się ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Samorządowcy wierzą, że TK uzna ich zastrzeżenia za zasadne.
Samorządowcy wierzą, że TK uzna ich zastrzeżenia za zasadne.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego poinformował, że Trybunał zbada zgodność z konstytucją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zaskarżyli ją w październiku zeszłego roku samorządowcy z Inowrocławia.

Zgodnie z nowymi wymogami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku to gminy przejmują obowiązek wywozu odpadów. Mieszkańcy będą wnosili do gminy opłaty zgodnie z jedną, wyznaczoną w drodze uchwały Rady Gminy (Rady Miasta) stawką. Gminy natomiast będą musiały wybrać w drodze przetargu firmę bądź firmy, która zapewni wywóz śmieci. Przeprowadzanie tych przetargów będzie obowiązkowe. Nie podoba się to jednak wielu samorządom miejskim. Inowrocław w takiej sytuacji postanowił zaskarżyć przepisy o obowiązku przeprowadzania przetargów (artykuły 6d i 6e ustawy) do Trybunału Konstytucyjnego. TK po wstępnym rozpoznaniu uznał, że sprawa zostanie zbadana. Nie wyznaczono jednak jeszcze terminu rozprawy.

Samorządowcy z Inowrocławia wskazują, że przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ograniczają możliwości wykonywania przez gminę jej zadań własnych, wynikających z ustaw o gospodarce komunalnej i o finansach publicznych. Zauważają oni dodatkowo, że z prawa o zamówieniach publicznych wynika, że gmina wykonując zadania własne z zakresu gospodarki komunalnej za pomocą spółki prawa handlowego utworzonej przez gminę, nie stosuje przepisów ustawy o zamówieniach publicznych Prezydent Inowrocławia Ryszarda Brejzy wskazywał, że wymóg przeprowadzania przetargów na wywóz odpadów doprowadzi do upadku bądź wpędzi w kłopoty wiele komunalnych spółek. Gminy mają obowiązek przeprowadzenia przetargu na wybór firmy, która zajmie się wywozem śmieci nawet wtedy gdy na danym terenie działa już spółka komunalna tym się zajmująca. Samorządowcy obawiają się, że mniejsze spółki gminne nie wytrzymają konkurencji cenowej z dużymi przedsiębiorstwami. Tymczasem w przedsiębiorstwa gminne samorządy często zainwestowały dużo pieniędzy. Dlatego pojawiły się propozycje skorzystania ze wzorców niemieckich i francuskich. Tam przetargi są organizowane tylko w gminach nie mających własnych przedsiębiorstw zajmujących się odpadami. Ministerstwo Środowiska jest jednak w tej kwestii nieustępliwe. Tryb bezprzetargowy wybrania firmy dopuszcza ono tylko w sytuacji awaryjnej. Za taką natomiast uznaje tylko rozwiązanie umowy na odbieranie odpadów komunalnych i konieczne w takiej sytuacji zapewnienie odbierania ich do czasu rozstrzygnięcia nowego przetargu.

Działania Inowrocławia poparł Związek Miast Polskich, a także niemal tysiąc gmin. Dodatkowo wiele gmin wciąż nie określiło wysokości opłat za wywóz odpadów. Samorządowcy liczą na trwające prace nad senackim projektem nowelizacji ustawy. Ma ona dać gminom więcej swobody w zakresie prowadzenia gospodarki odpadami.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
inowroclaw.info.pl/ trybunal.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także