Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-02-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-02-04
The Economist: „Chodzenie po rozżarzonych węglach”
The Economist: „Chodzenie po rozżarzonych węglach”
The Economist: „Chodzenie po rozżarzonych węglach”
W związku ze sprzeciwem Polski wobec unijnych ograniczeń emisji dwutlenku węgla na najbliższe lata rośnie zainteresowanie stanem polskiej energetyki i polityką energetyczną naszego kraju. Brytyjski tygodnik „The Economist” (TE) zwraca uwagę na „niepokorną” postawę Polski i podnosi obawy dotyczące spójności polityki energetycznej UE w kontekście ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego.

W artykule Polska postrzegana jest jako kraj mało postępowy, gdzie znakomita większość energii pochodzi wciąż z elektrowni węglowych. Poparcie dla utrzymania tego modelu wyraził ostatnio Minister gospodarki Waldemar Pawlak. Zdaniem TE rodzi to obawy, w kontekście wzrostu polskiej gospodarki i związanego z nim wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. Autorzy artykułu podkreślają, że dynamika konsumpcji energii nie idzie w parze z przygotowaniem odpowiednich regulacji na szczeblu rządowym na najbliższe lata. Ambitne plany Unii Europejskiej zmierzają do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 20% do roku 2020 i zakładają zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Magazyn mówi o braku zrozumienia dla planów ograniczenia emisji, które uznawane są za fundament działań w zakresie ochrony środowiska i rozwoju energetyki w UE. The Economist sugeruje, że zapał z jakim zaangażowano się w sprawę rurociągu północnego można było zagospodarować korzystniej, np. opracowując długofalową politykę ograniczania emisji dwutlenku węgla.

Polska wyraziła swój sprzeciw wobec surowych norm ograniczających emisję CO2, co wzbudziło fale dyskusji. Podporządkowanie się zaleceniom Komisji Europejskiej mogłoby doprowadzić do znacznego ograniczenia produkcji energii przez polskie elektrownie węglowe a tym samym spowodować niedobór energii na krajowym rynku. Były premier, a obecnie członek parlamentu europejskiego Jerzy Buzek powiedział TE, że w najbliższej przyszłości Polska będzie nadal korzystać z węgla. Kraj nasz posiada największe zasoby tego surowca w całej Unii Europejskiej. Rząd chce jednak wspierać rozwój technologii, która pozwoli na bardziej ekologiczne przetwarzanie tego surowca. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj technologia magazynowania dwutlenku węgla pod powierzchnią ziemi czy produkcja gazu.

Autorzy artykułu referują również perspektywę rozwoju Polskiej energetyki w kontekście wykorzystania energii atomowej. Sygnalizują, że ten rodzaj energii na chwilę obecną nie ma akceptacji wśród opinii publicznej, a znaczna część społeczeństwa wciąż postrzega energetykę atomową przez pryzmat katastrofy w Czarnobylu. Również próby współpracy dotyczące lokalizacji elektrowni na Litwie nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Polska jak większość krajów we Wschodniej Europie uważa, że problem ograniczenia emisji CO2 powinien być bardziej skupiony na bogatszych państwach, jednak jako największy kraj w tym regionie potrzebuje jasno sprecyzowanej polityki energetycznej – konkludują autorzy artykułu.

(am)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
economist.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także