Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-03-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-26
Tauron inwestuje w CCS
Tauron chce rozwijać własne technologie przechwytywania i składowania CO2.
Tauron chce rozwijać własne technologie przechwytywania i składowania CO2.

Turon zdecydował się zainwestować w badania na technologią wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Testowa przewoźna instalacja już za miesiąc rozpocznie pracę w Elektrowni Łaziska. Badania są prowadzone wspólnie z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla.

Technologia wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (ang. carbon capture and storage - CCS) nie jest nigdzie na świecie stosowana na skalę przemysłową. Turon tłumaczy jednak swoją decyzją chęcią sprostania wymaganiom środowiskowym Unii Europejskiej. - Obecnie ponad 90 proc. energii wytwarzanej przez Grupę TAURON pochodzi z węgla kamiennego. Mimo dywersyfikacji portfela wytwórczego, paliwo to jeszcze przez wiele lat będzie stanowiło podstawę produkcji energii. Dlatego musimy rozwijać czyste technologie węglowe. Z jednej strony stawiamy na wysokosprawne i ekologiczne jednostki węglowe, z drugiej zaś inwestujemy w badania nad wychwytywaniem CO2 - tłumaczył Dariusz Lubera, prezes zarządu Turon Polska. W swoim projekcie koncern wykorzysta mobilną instalację CCS, a badania będzie prowadził we współpracy z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla.

Budowa wspomnianej instalacji pochłonęła 8,8 mln zł. Przygotowano ją w systemie zabudowy kontenerowej. Pozwoliło to na zmniejszenie kosztów budowy. Dodatkowo takie rozwiązanie umożliwia prowadzenie badań zarówno w blokach energetycznych z kotłami pyłowymi jak i fluidalnymi, w elektrowniach i elektrociepłowniach. - Projekt instalacji pilotowej aminowego usuwania CO2 ze spalin prowadzą specjaliści Grupy TAURON oraz ICHPW. W jego ramach planuje się przeprowadzenie badań w dwóch lokalizacjach. Pod koniec kwietnia instalacja rozpocznie roczną pracę na terenie Elektrowni Łaziska, współpracując z konwencjonalnym blokiem 200 MW. Następnie zostanie przewieziona do Elektrowni Jaworzno III, gdzie będą prowadzone badania na spalinach z kotła fluidalnego – wyjaśnia Turon w swoim komunikacie. Po zakończeniu badań mobilna instalacja będzie mogła zostać wykorzystana w innych blokach energetycznych.

O CCS myśli również konkurent Tauronu, koncern Energa. Energia zamierza zbudować Elektrownię Grudziądz o mocy 900 MW. Zakład ma być przystosowany do wdrożenia tej technologii. Największa na świecie instalacja CCS pracuje natomiast w norweskim Mongstad. Kosztowała ona jednak pond miliard dolarów, czyli dziesięć razy więcej niż zakładano. Norweska instalacja unieszkodliwia dwutlenek węgla produkowany przez pobliską elektrociepłownię (moc elektryczna 280 MWe i cieplna 350 MWt) oraz rafinerię. Według szacunków nowa instalacja ma pozwolić na przechwycenie 85 proc. emitowanego przez te zakłady przemysłowe CO2.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
tauron-pe.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także