Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-01-10 | Ostatnia aktualizacja: 2007-01-10
Szósta elektrownia jądrowa w Finlandii?

Szósta elektrownia jądrowa w Finlandii?
Obecnie w Finlandii działają cztery reaktory jądrowe. W 2005 roku rozpoczęły się prace nad piątym reaktorem w mieście Olkiluoto w południowo-zachodniej części kraju, jednak ze względu na opóźnienia, finalizacja tego projektu przewidziana jest na lata 2010-2011. Powstający obiekt to europejski reaktor ciśnieniowy (European Pressurized Water Reactor – EPR) o mocy 1600 MW. Będzie to pierwsza elektrownia jądrowa wyposażona w tego typu reaktor. Budowa obiektu prowadzona jest przez francuską firmę Areva i niemieckiego Siemensa.
Według władz budowa szóstego reaktora jest konieczna, aby Finlandia mogła zmieścić się w nałożonych na nią w Protokole z Kioto limitach emisji gazów cieplarnianych.
EPR to reaktor jądrowy tzw. trzeciej generacji, o konstrukcji bazującej na starszym typie – PWR (Pressurized light- Water-moderated and cooled Reactor - reaktor ciśnieniowy moderowany i chłodzony lekką wodą). Zaprojektowany i rozwijany głównie przez Commissariat a l'Énergie Atomique we Francji oraz Karlsruhe Research Center w Niemczech. Reaktor wyposażony jest w kilka nowych rozwiązań technicznych zabezpieczających jego działanie, są to m.in.: cztery niezależne generatory pary – jeden na każdą pętlę odprowadzania ciepła, wchodzącą w skład obiegu pierwotnego; dodatkowy zbiornik i strefa chłodzenia na wypadek, gdyby płynny rdzeń zdołał wydostać się z reaktora oraz dwuwarstwowy betonowy mur, o łącznej grubości 2.6 metra.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- news.monstersandcritics.com, wikipedia.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-