Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-10-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-10-06
Szara strefa dominuje w elektrośmieciach
Czy uda się rządowi pgraniczyć szarą strefę w obrocie elektrośmieciami?
Czy uda się rządowi pgraniczyć szarą strefę w obrocie elektrośmieciami?

Ministerstwo Środowiska chce poprawić przepisy dotyczące zbierania i odzysku elektrośmieci. Mają one ograniczyć szarą strefę i zwiększyć kontrolę nad przepływem elektrośmieci. Swoje propozycje zmian przedstawił też Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT.

W obrocie odpadami elektrycznymi i elektronicznymi dominuje tzw. szara strefa. Szacuje się, że może ona stanowić nawet 40 proc. rynku. – Szara strefa nadal króluje i dobrze sobie radzi w Polsce. Chcemy więc zaproponować Ministerstwu Środowiska konkretne rozwiązania. Przede wszystkim system monitorowania online odpadów, który ma być narzędziem dla Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska pomagającym wyłapywać miejsca, które należy sprawdzać – zapowiadał w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT (ZIPSEE). Producenci oraz importerzy z branż RTV, AGD, IT i oświetleniowej chcą uszczelnienia systemu obrotu elektrośmieciami gdyż to oni ponoszą koszty ich utylizacji.Hasłem wykorzystywanym przez ZIPSEE jest "Nasza odpowiedzialność, nasze pieniądze, nasze zdanie". – Inspektorów jest zbyt mało w skali kraju, żeby wyłapać wszystkie problemy, stąd chcemy dać im gotowe narzędzie ułatwiające pracę. Pozwoli im skutecznie wykonywać swoje obowiązki i znaleźć miejsca, w których powstają nieprawidłowości, patologie, błędy. Przez to ten system jest coraz droższy, bo musimy coraz więcej płacić za pozyskiwanie sprzętu na rynku, ponieważ króluje na nim nieuczciwa konkurencja – zaznacza Michał Kanownik.

Według danych Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) Polacy w zeszłym roku oddali w ponad 157 mln kilogramów elektrośmieci, które trafiły do recyklingu. W 2007 r. zebrano średnio 0,7 kg zużytego sprzętu na jednego mieszkańca Polski. W zeszłym roku było to już 3,88 kg. Zgodnie ze zobowiązaniami, które Polska na siebie przyjęła, mamy przetwarzać ilość elektrośmieci odpowiadającą 35 proc. masy nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych trafiających na rynek. Do 2021 r. wskaźnik ten ma wynieść 65 proc. Zdaniem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu oficjalne statystyki dotyczące recyklingu elektrośmieci nie są prawdziwe. Wiele odpadów trafia nie wiadomo gdzie, a profesjonalne firmy z branży kończą działalność. Na mapie Polski przybywa punktów zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Maleje jednak liczba profesjonalnych firm zajmujących się recyklingiem elektrośmieci.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
newseria.pl/ zipsee.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także