Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-05-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-05-22
Suszarnia osadów ściekowych rozpoczęła pracę w Koszalinie
Oczyszczalnia ścieków w Koszalinie stanie się producentem biopaliwa.
Oczyszczalnia ścieków w Koszalinie stanie się producentem biopaliwa.

Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie oddała do użytku instalację osuszania osadów ściekowych. Ma ona pozwolić na przetwarzanie rocznie 17,5 tys. ton odpadów pościekowych.

Koszalin wzbogacił się o suszarnię osadów pościekowych. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Gospodarowanie odpadami komunalnymi – zagospodarowanie osadów pościekowych- budowa węzła utylizacji osadów pościekowych w Oczyszczalni Ścieków w Jamnie". Projekt realizowały Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie. Inwestycja pochłonęła ponad 36 mln zł. Pozwoli ona jednak na zagospodarowanie 17,5 tysięcy ton odpadów pościekowych. - Pierwszy etap przedsięwzięcia Spółka zrealizowała już w 2010 roku. Za 3 mln 800 tysięcy złotych wybudowała halę osadową o powierzchni 5224 metrów kwadratowych. Rok później, we wrześniu 2011 roku uroczyście wmurowano akt erekcyjny pod budowę drugiego etapu przedsięwzięcia – głównej części inwestycji – wyjaśniają władze Koszalina. Inwestycję miasto mogło zrealizować dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Najważniejszą częścią projektu była budowa wspomnianej już suszarni. Tam osady pościekowe są wysuszane w temperaturze ok. 150 st. C. Wykorzystywane są do tego dwa dehydratory elektroosmotyczne. - W celu zminimalizowania strat ciepła, większa część powietrza suszącego krąży w obiegu zamkniętym, a jedynie jego około 10% jest odprowadzane razem z nadmiarem wilgoci, przez skraplacz do instalacji dezodoryzacji (biofiltr suszarni) – wyjaśniają władze miasta. Dzięki temu osad z płynnej mazi zmienia się w suchy granulat o czterokrotnie mniejszej objętości. Uzyskany w ten sposób granulat jest bezwonny i biologicznie niegroźny. W ten sposób uzyskany surowiec może zostać wykorzystany jako biopaliwo o kaloryczności porównywalnej z węglem brunatnym.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
koszalin.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także