
Powoli kończą się prace przy budowie stacji segregacji odpadów przy Zakładzie Gospodarki Komunalnej "Bolesław". Dzięki tej inwestycja więcej śmieci będzie odzyskiwanych jako surowce wtórne.
Obecnie wszystkie odpady trafiają na wysypisko śmieci na terenie zakładu. Za niedługo połowa z nich będzie oddawana jako surowce wtórne. Śmieci będą najpierw poddawane selekcji przez pracowników, a następnie trafą do specjalnego bębna, gdzie zostaną przesiane. Ostatecznie, frakcja najdrobniejsza trafi na trzy tygodnie do biokompostowni. Tam, w zamknięciu będą dojrzewać, co pozwoli uniknąć przykrego zapachu. Z komór trafią na zewnątrz na tzw. stabilizację. Potem już prawie bezzapachowe odpady zostaną wywiezione na wysypisko. Auta wyjeżdżające z hali przejadą przez myjnię, żeby nie wywoziły resztek śmieci i smrodu.
W zakładzie "Bolesław" powstaje też tzw. kompost zielony, który idzie do sprzedaży. Podobnie zresztą jak makulatura i plastik. Z tego ostatniego robi się granulat wykorzystywany potem między innymi do produkcji worków, ekranów akustycznych czy polarów. Szkło trafia natomiast do huty szkła.
Instalacja może obsługiwać ok. 180 tys. mieszkańców. ZGK ma już podpisaną umowę z siedmioma gminami: Sułoszową, Wolbromiem, Alwernią, Olkuszem, Bolesławiem, Trzyciążem, Bukownem. Urządzenia będą mogły przerabiać 41 tys. ton śmieci rocznie. Inwestycja kosztowała ponad 28,6 milionów zł, z czego dofinansowanie wyniosło prawie 70% kosztów, czyli ok. 16 mln zł.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazetakrakowska.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ekologiczne opakowania dla Twoich produktów
Ekologiczne opakowania dla Twoich produktów Bawełna potrafi zaskoczyć swoimi właściwościami nawet tych, którzy już od dawna mieli z nią...
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
-
-
-
-