Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-03-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-03-08
Środki ochrony roślin - czym są i jak je stosować?
główne_.jpg
główne_.jpg

Zarówno rolnicy, sadownicy, jak i ogrodnicy wiedzą, że na płodność i jakość plonów wpływa wiele czynników. Do ich grona zaliczają się między innymi warunki atmosferyczne, na które niestety nikt nie ma wpływu. Na plony wpływ mają również chwasty, szkodniki czy grzyby, które skutecznie potrafią zniweczyć trud użytkownika ziemi. Pomocne w walce z przeciwnościami naturalnymi okazują się środki ochrony roślin. Czym właściwie są? Jakie są ich rodzaje? Jak i kiedy je stosować? Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Czym są środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin to substancje chemiczne, biopestycydy lub inne materiały, stosowane w walce z owadami i chwastami. Środki ochrony roślin są stosowane w celu zwiększenia jakości oraz ilości plonów, narażonych na zagrożenia naturalne. W sklepie Agromix dostępne są środki przeznaczone do rozpylania na liście lub łodygi roślin. W ofercie znajdują się również preparaty wstrzykiwane do gleby, które wnikają w jej strukturę, chroniąc korzenie roślin. Specjalistyczne środki ochrony roślin mają zdolność do zwalczania grup szkodników poprzez całkowite ich wyeliminowanie lub ograniczanie możliwości rozwoju. Niektóre z dostępnych na rynku preparatów wpływają bezpośrednio na roślinę uprawną, wzmacniając jej strukturę, a co za tym idzie sprzyjając jej wzrostowi. Sposób działania jest uzależniony od rodzaju środków ochrony roślin.

Jakie są rodzaje środków ochrony roślin?

Do walki z uporczywymi chwastami posłużą herbicydy. Chwasty to rośliny szybko się rozprzestrzeniające, a także wysoce odporne na warunki glebowe i atmosferyczne. Swoją obecnością wpływają negatywnie na porost pożądanych roślin, ponieważ zabierają im cenne składniki odżywcze oraz wodę. Wybór odpowiedniego środka będzie uzależniony od rodzaju chwastów, z którym toczymy bój. Na Agromix dostępne są preparaty dedykowane dla konkretnych gatunków chwastów, jak i środki bardziej uniwersalne. Insekty można pokonać przy pomocy insektycydów. Dzięki nim możliwe będzie wyeliminowanie owadów, ślimaków czy gąsienic, które potrafią zniweczyć trud rolnika. Każdy środek jest dokładnie opisany, a co za tym idzie będzie odpowiadał na konkretne potrzeby uprawiających ziemię. Kolejnym zagrożeniem dla planów są grzyby, na które stosuje się środki zwane fungicydami. Grzyby rozwijają się najprężniej w miejscach ciepłych i wilgotnych. Są one powodem wielu poważnych chorób roślin, które potrafią swoją obecnością zniszczyć całkowicie plony. Środek musi być dobrany do rodzaju grzyba, będącego zagrożeniem dla konkretnej rośliny. Skuteczność wszystkich rodzajów środków ochrony roślin skutecznie podwyższają adiuwanty, dostępne na sklepie Agromix. Właściwe dobranie środka do istoty problemu, a także wsparcie procesu walki z nim poprzez adiuwanty, to gwarancja sukcesu.

Jak stosować środki ochrony roślin?

Dla powodzenia walki ze szkodnikami jest stosowanie odpowiednich środków do zaistniałych okoliczności. Jeśli potrzebna jest szybka reakcja, warto sięgnąć po środki kontaktowe lub środki chemiczne, które w natychmiastowy sposób pozbędą się problemu. Ten rodzaj środków należy użyć już przy pierwszych sygnałach ostrzegawczych. Wówczas mamy realną szansę na pozbycie się szkodliwych dla roślin czynników. Jeśli chcemy natomiast zapobiec problematycznym sytuacjom, należy użyć tak zwanych środków bezkontaktowych lub biochemicznych. Skutecznie ochronią one rośliny przed czyhającym zagrożeniem. Pestycydy należy stosować tylko wtedy, gdy są one potrzebne. Częstotliwość ich użytkowania będzie uzależniona od skali problemu, z jakim przyjdzie się zmierzyć. Niekiedy wystarczy zastosować środki ochrony roślin raz lub dwa razy do roku.
Środki ochrony roślin to pomocna dłoń dla wszystkich miłośników roślin. Aby zmaksymalizować swoje plony warto stosować dobre praktyki, takie jak badanie gleby czy płodozmian. Stosowanie odpowiednich składników odżywczych oraz odpowiednia dawka wody zminimalizuje ryzyko występowania chorób.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.