
Według badań powołanej przez ONZ grupy GO2NE (Global Ocean Oxygen Network) opublikowanych w piśmie "Science" w ciągu ostatnich 50 lat tzw. martwe strefy w morzach i oceanach, czyli obszar wód o niebezpiecznie niskiej zawartości tlenu, powiększyły się aż czterokrotnie. Jest to spowodowane działalnością człowieka. Spadek stężenia zawartości tlenu przede wszystkim dotknie rybołówstwo.
Martwe strefy w morzach i oceanach, czyli miejsca ze zbyt niską zawartością tlenu, by mogły w nich przetrwać organizmy nim oddychające, stają się coraz większe. Wzrost globalnych temperatur i napływ zanieczyszczeń oraz nawozów sztucznych masowo używanych w rolnictwie dławią poziomy tlenu zagrażając organizmom morskim na całym świecie.
"Około połowa tlenu na Ziemi pochodzi z oceanów - mówi Wladimir Rjabinin, sekretarz Międzynarodowej Komisji Oceanograficznej, która utworzyła grupę GO2NE. Wytwarzany jest przez fitoplankton. Zanieczyszczenia oraz ocieplanie się klimatu powodują rozrastanie się martwych stref, gdzie stężenie tlenu jest zbyt niskie, by większość organizmów morskich mogła żyć."
Według badań grupy GO2NE, w ciągu ostatnich 50 lat ocean poniósł stratę około 80 miliardów ton tlenu. Rejony o bardzo niskiej zawartości tlenu powiększyły się w tym czasie o obszar odpowiadający wielkości całej Unii Europejskiej. Obszary wód właściwie pozbawionych tlenu rozrosły się czterokrotnie, a strefy o niskiej zawartości tlenu zwiększył się dziesięciokrotnie.
Nawozy i ścieki trafiające do mórz i oceanów to gotowe substancje odżywcze (zawierają m.in. fosfor i azot) inicjujące gigantyczne zakwity roślin wodnych. "Fitoplankton w takich warunkach rośnie «jak na drożdżach» - tłumaczy dr Maciej Telszewski z Instytutu Oceanologii PAN - a po obumarciu jest rozkładany w toni wodnej przez wyspecjalizowane mikroby. W czasie tego rozkładu wykorzystywany jest tlen. Ten proces prowadzi do powstawania olbrzymich pustyni tlenowych w morzach przybrzeżnych."
Rozwiązanie tej kwestii wymagać będzie globalnej współpracy i inicjatyw mających na celu ograniczenie emisji paliw kopalnych i ograniczenie zanieczyszczenia mórz i oceanów. Naukowcy wskazują, że należy ustanowić większą liczbę obszarów chronionych na morzach i oceanach. Należy również wspierać politykę ochrony walczących o przetrwanie wrażliwych ekosystemów morskich.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- dzienniknaukowy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Znaczenie wydajnych i efektywnych oczyszczalni ścieków dla środowiska
Oczyszczalnie ścieków odgrywają kluczową rolę w ochronie środowiska, szczególnie w zakresie jakości wód, gleby oraz zdrowia ekosystemów. Ich...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-
-
-