Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-06-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-06-21
Skuteczne i ekologiczne powłoki antykorozyjne – czy to możliwe?
Skuteczne i ekologiczne powłoki antykorozyjne – czy to możliwe?

Powłoki antykorozyjne to efektywna ochrona przed zjawiskiem korozji, które najczęściej występuje w budownictwie oraz wielu gałęziach przemysłu, silnie bazujących na różnego rodzaju metalach. Powłoki ochronne stanowią barierę dla korozji, czyli procesu, który znacznie skraca żywotność elementów stalowych. Istnieje wiele rodzajów powłok antykorozyjnych, jednak nie ulega wątpliwości, że do najpopularniejszych rozwiązań tego typu należy powłoka cynku ogniowego, którą uzyskuje się poprzez zanurzenie metalowych komponentów w ciekłym cynku.

 

Czym jest cynkowanie ogniowe i jak przebiega proces?

Cynkowanie ogniowe to jedna z najpopularniejszych, a przy okazji najbardziej ekologicznych metod zabezpieczenia różnego rodzaju metali przed korozją. Co istotne, proces ten dodatkowo chroni mało wytrzymałe elementy przed mechanicznymi uszkodzeniami. Wszystko to sprawia, że cynkowanie ogniowe jest procesem o szerokim zastosowaniu, który cieszy się rosnącą popularnością.

Proces cynkowania ogniowego składa się z kilku etapów, po których następuje zanurzanie metalowych komponentów w roztworze z płynnego cynku. Zanim jednak wyroby trafią do wanny cynkowniczej, należy je bardzo dokładnie przygotować i oczyścić ze wszystkich zabrudzeń. W tym celu konstrukcje stalowe są poddawane następującym procesom:

  • Odtłuszczanie – celem odtłuszczania, jak sama nazwa na to wskazuje, jest usunięcie z powierzchni metalu ewentualnych zabrudzeń z tłuszczu i oleju, które mogły powstać podczas produkcji, transportu bądź też przechowywania;
  • Trawienie – proces ten polega na usunięciu substancji niemetalicznych, w tym zgorzelin i rdzy oraz innych produktów korozji;
  • Topnikowanie – ostatnia czynność przygotowawcza, której zadaniem jest zagwarantowanie prawidłowego przebiegu wszystkich reakcji chemicznych, jakie zachodzą w trakcie cynkowania ogniowego.

Po przygotowaniu materiału, następuje właściwy proces cynkowania. Aby na powierzchni stali powstała silna powłoka ochronna, musi dojść do odpowiedniej reakcji chemicznej, dlatego metalowe komponenty trafiają do ciekłego cynku, o temperaturze od 445 do 455 stopni Celsjusza. Taka kąpiel trwa zaledwie kilka minut. Dalej następuje proces stygnięcia, po zakończeniu którego stopowa powłoka uzyskuje swoją ostateczną formę. Głównym zadaniem cynku ogniowego jest oczywiście zabezpieczenie antykorozyjne stali, niemniej warto podkreślić, że ogniowe powłoki cynkowe charakteryzują się dużą odpornością mechaniczną, jak również estetycznym wyglądem.

 

Zalety stosowania cynkowych powłok antykorozyjnych

Powłoki antykorozyjne wytwarzane w procesie cynkowania ogniowego cechuje przede wszystkim niezwykle długotrwała ochrona przed rdzą, co w efekcie znacznie wydłuża żywotność elementów bądź całych konstrukcji stalowych. Powłoki antykorozyjne z cynku pozwalają na obniżenie kosztów konserwacji oraz pielęgnacji metalowych komponentów. Trwałość konstrukcji poddanych cynkowaniu ogniowemu wynosi średnio kilkadziesiąt lat, a w prawdziwie sprzyjających warunkach okres ten może dochodzić nawet do 100 lat.

Cynkowanie ogniowe to proces niezwykle przyjazny dla środowiska. Podczas kąpieli stali w ciekłym cynku, jedynie jego niewielkie ilości ulatniają się do atmosfery. Ocynkownie podlegają bardzo restrykcyjnym kontrolom bezpieczeństwa, dlatego szkodliwe emisje są ograniczone do absolutnego minimum i nie mają negatywnego wpływu na otaczającą faunę i florę. Sam cynk to naturalny minerał, który w niewielkich ilościach jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania większości roślin i zwierząt. Ocynkowane elementy z atestem PZH mogą mieć bezpośredni kontakt z wodą pitną.

Ocynk skutecznie chroni stalowe konstrukcje zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz, włączając w to trudno dostępne szczeliny. Nie wymaga żadnej konserwacji i dzięki swojej trwałości jest najbardziej ekonomicznym zabezpieczeniem przed korozją i czynnikami mechanicznymi. Zużyte elementy ocynkowane można ponownie wykorzystać – obecnie ponad 30% światowych dostaw cynku pochodzi z odzysku. Ocynk to ekologiczne i efektywne rozwiązanie problemu korozji, z jakim nieustannie zmaga się nowoczesny przemysł.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
portal-cynkowniczy.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także