
Silnik jest integralnym i najważniejszym elementem każdej pompy głębinowej. Przede wszystkim od jego pracy zależy wydajność pompy. Jest to też najbardziej narażona na wszelkie przeciążenia i awarie część w całej pompie głębinowej. W tym poradniku omówimy sobie sytuację, w której silnik pompy głębinowej uległ awarii. Co możemy wtedy zrobić, jakie mamy wyjścia?
Silniki do pomp głębinowych
Jeśli wciąż obowiązuje gwarancja, to nie musimy się martwić, wystarczy zgłosić usterkę pracownikom firmy, w której nabyliśmy pompę. Zostanie wtedy uruchomiona procedura gwarancyjna i wszelkie perturbacje związane z awarią zostaną zminimalizowane.
Jeśli jednak okres gwarancji naszej pompy minął, wtedy tak naprawdę pozostają nam trzy wyjścia:
1. Pierwszym rozwiązaniem jest zakup całkowicie nowej pompy. Jest to rozwiązanie jednak kosztowne i nie zawsze konieczne. Może się bowiem zdarzyć, że silnik uległ awarii, ale sama pompa wciąż jest w dobrym stanie i dalej z powodzeniem mogłaby spełniać swoją funkcję.
2. Regeneracja silnika: Coraz więcej firm specjalizuje się w regeneracji silników do pomp głębinowych. Niejednokrotnie jednak oddanie silnika do regeneracji jest rozwiązaniem doraźnym i niedającym nam pewności, że awaria po niedługim czasie się nie powtórzy. Często kwota należna za regenerację silnika może zbliżyć się do kwoty zakupu fabrycznie nowego silnika.
3. Zakup nowego silnika do pompy głębinowej: W wielu przypadkach jest to najrozsądniejsze rozwiązanie. Dzięki niemu otrzymujemy fabrycznie nowy silnik z pełną gwarancją i pewnością, że wszystko będzie działało w jak najlepszym porządku.
Jaki silnik wybrać?
Kwestią, która nastręcza najwięcej problemów, jest właściwy wybór silnika do pompy głębinowej. Ten poradnik w kilku prostych krokach zaprezentuje, jak przebrnąć przez gąszcz ofert i rodzajów pomp.
Znakomita większość renomowanych silników i pomp dostępnych na rynku, jest zbudowana według standardów NEMA. Standard NEMA oznacza, że praktycznie wszystkie pompy są kompatybilne z wszelkimi modelami silników, wyjątki, jeśli występują, dotyczą zazwyczaj tanich i niemarkowych urządzeń.
Krok pierwszy – wybór średnicy silnika
Najczęściej stosowane są silniki o średnicach czterech i sześciu cali. Określenie, który z nich będzie lepszy w naszym przypadku, jest kwestią podstawową. Najlepiej sprawdzić średnicę silnika, który pracował naszej pompie i bazując na tym wybrać nowy silnik o tej samej wartości.
Krok drugi – moc silnika
Moc naszego nowego silnika bezwzględnie musi być taka sama lub większa, w odniesieniu do mocy silnika, który wcześniej znajdował się w naszej pompie.
Krok trzeci – silnik olejowy czy wodny
Silniki do pomp głębinowych mogą być napędzane i chłodzone nietoksycznym olejem mineralnym lub równie neutralnym płynem na bazie wody. W obu przypadkach posiadają one wszelkie certyfikaty higieniczne i mogą pracować przy wodzie pitnej. Kwestia wyboru to bardziej dopasowanie do warunków pracy.
Silnik do pompy głębinowej wodny dobrze sprawdza się trudnych warunkach i niestraszne są mu temperatury nawet do -15 stopni Celsjusza. Silnik olejowy z kolei cechuje się lepszym smarowaniem wszystkich podzespołów mających kontakt z olejem, w związku z tym częstym jego atutem jest dłuższa żywotność.
Krok czwarty – wybór producenta
Zdecydowanie polecamy wybór renomowanych światowych marek, takich jak Omnigena czy Sumoto. Silniki tych firm są używane na całym świecie, znane i bardzo cenione. Decydując się na zakup silników ww. marek, mamy gwarancję, że nabywamy urządzenie najwyższej jakości.
Jeżeli szukacie silników do pomp głębinowych polecamy sklep Water-Mark, który specjalizuje się w sprzedaży urządzeń do uzdatniania wody takich jak, pompy głębinowe, hydroforowy, odżelaziacze oraz cała masa innych pomp do wody.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- sklep-watermark.pl

Czytaj także
-
Dobór pomp. Pompy na miarę.
W wodociągach miejskich, pracujących w warunkach małej różnicy wysokości położenia punktów zaopatrywanych w wodę oraz potrzeby tłoczenia...
-
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która...
-
-
-
-
-