
Trwają testy nowej technologii, dzięki której z bakterii znajdujących się w ściekach wytwarzana jest energia w ilości równej, a nawet większej od tej potrzebnej do przeprowadzenia procesu oczyszczania. Metoda i wnioski z programu pilotażowego zostały opisane w najnowszym raporcie przygotowanym przez agendę informacyjną Komisji Europejskiej ds. nauki i środowiska.
Nazwa nowej technologii to systemy bioelektrochemiczne. Naukowcy zauważyli, że w procesie usuwania zanieczyszczeń ze ścieków przez aktywne elektrycznie mikroorganizmy uwalniają się elektrony, które mogą stać się źródłem energii elektrycznej. Przy zastosowaniu tej metody powstaje również wodór, a także inne wartościowe związki chemiczne (jak sodą żrąca). Dzięki temu istnieje szansa, że oczyszczanie ścieków zmieni się z wymagającego nakładów finansowych procesu w źródło "zielonej" energii.
Podczas prób systemów bioelektrochemicznych przeprowadzonych w Anglii udało się odzyskać 70% energii. Badacze przewidują, że wraz z planowanymi ulepszeniami możliwe będzie wytworzenie ilości energii przekraczającej tą, którą wpierw trzeba włożyć w proces oczyszczania.
Autorzy raportu wskazują również na inne - poza wydajnością energetyczną i związanym z tym obniżeniem kosztów oczyszczania - zalety nowej technologii: brak produktów ubocznych, możliwość przeprowadzenia procesu w niskich temperaturach oraz w dotychczas istniejących oczyszczalniach (wystarczy ich modernizacja, nie trzeba budować nowych obiektów). Barierą dla wdrożenia technologii są spore nakłady finansowe, jakie się z tym wiążą. Naukowcy pracujący nad jej testami wierzą jednak, że komercyjne wykorzystanie systemów bioelektrochemicznych będzie możliwe już w ciągu 2-5 lat.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- edie.net

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie przydomowych oczyszczalni. Dr inż. Krzysztof Chmielowski.
dr inż. Krzysztof Chmielowski Technologie przydomowych oczyszczalni ścieków są jednym z przedmiotów prac badawczo-rozwojowych na Wydziale...
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
-
-
-
-