Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-09-25 | Ostatnia aktualizacja: 2010-09-25
Ścieki ze statków do Bałtyku

Ścieki ze statków do Bałtyku
Wiele jednostek pływających po Bałtyku, wypuszcza tzw. czarną wodę mimo złożenia obietnicy przez organizację branżową, że będzie dbać o czystość morza. Nie ma przepisu i brakuje ustawodawstwa, które zakazywałby tego typu praktyk. Europejska Rada Żeglugi ECC obiecała w maju 2009 r., że liniowce zaprzestaną wypuszczania ścieków do morza, jeśli bałtyckie porty zapewnią bez dodatkowych opłat odpowiednie usługi odbioru brudnej wody. Tylko Helsinki i Sztokholm spełniają te warunki. Z danych głównego portu w Helsinkach wynika, że tylko 66 proc. statków skorzystało z tamtejszej usługi odbioru ścieków.
Dotąd w 2010 r. łącznie 240 jednostek pływających zawinęło do Sztokholmu, a tylko 115 z nich skorzystało z usług portowych, zaś 115 innych odprowadziło niewielką ilość zużytej wody — ocenia WWF.
Kapitanowie statków mogą nie korzystać z bezpłatnych usług spuszczania w portach ścieków, bo o wiele szybciej można to zrobić na pełnym morzu. Rzecznik ECC Robert Ashdown zapewnia, że wszyscy członkowie tej organizacji zobowiązali się zostawiać dobrowolnie brudną wodę na brzegu, gdzie są odpowiednie urządzenia. Jest więc bardzo prawdopodobne, że jednostki, które tego nie robią, nie należą do ECC, albo mają możliwość gromadzenia takiej wody pod pokładem i pozbywają się jej w innych portach — dodaje Ashdown.
WWF ocenia, że z 350 statków pasażerskich, które każdego lata pływają po Bałtyku trafia do morza 18 ton związków fosforu i 74 tony związków azotu wraz z wyrzucanymi ściekami.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
Strefy Czystego Transportu w polskich miastach to zmiana obliczona na lata
Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych....
-
-
-