
NASA wystrzeliła z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii satelitę ICESat-2, którego zadaniem będzie mapowanie i monitoring lodowców Grenlandii i Antarktydy. Stacje lądowe w norweskim Svalbard złapały sygnał satelity około 75 minut po starcie.
Satelita krąży po orbicie na wysokości 290 mil. Głównym przyrządem satelity jest laserowy wysokościomierz ATLAS pozwalający na pomiar wysokości powierzchni lodowca z dokładnością do 4 mm. Zostanie on uruchomiony kilka tygodni po zakończeniu wszystkich testów satelity.
Satelita ma pozwilić na udokumentowanie zmian lodowców polarnych, prognozowanie zmian poziomu oceanu światowego powodowanych topnieniem pokrywy lodowej w Grenlandii i Antarktydzie. Naukowcy liczą ponadto, że dzięki zebranym danym lepiej zrozumieją przyczyny topnienia lodowców oraz wpływ tego procesu na ocean i atmosferę.
ICESat-2 jest kontynuacją misji satelitarnej o tej samej nazwie z lat 2003-2009. Wówczas pomiary stanu pokrywy lodowej także były prowadzone za pomocą wysokościomierza laserowego z satelity.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- sputniknews.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologia, która uwalnia moce przerobowe specjalistów i generuje...
Schneider Electric prezentuje przemienniki częstotliwości (falowniki) serii ATV12, które mogą generować do 30 proc. oszczędności energii. ...
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
-
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl