Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-02-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-02-16
Rozwój energetyki odnawialnej w Polsce
Rozwój energetyki odnawialnej w Polsce
Rozwój energetyki odnawialnej w Polsce
Według danych przedstawionych przez Urząd Regulacji Energetyki w 2005 roku Polska pozyskała z odnawialnych źródeł energii (OZE) jedynie 2,6% zużywanej energii elektrycznej. Należy przy tym pamiętać o zobowiązaniach międzynarodowych Polski, a w szczególności o dyrektywach unijnych dotyczących energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z tymi dokumentami do 2010 roku ich udział powinien wzrosnąć do 7,5%.

Największy wzrost wykorzystania energii odnawialnych przypadnie na małe i średnie instalacje, np. przydomowe instalacje solarne, średniej wielkości parki wiatrowe oraz elektrownie wytwarzające elektryczność na bazie gazów naturalnych, pozyskiwanych z produktów roślinnych. Zdaniem Wojciecha Adamczyka ze Stowarzyszenia Energii Odnawialnej właśnie te ostatnie są najbardziej obiecującą technologią wytwarzania energii z czystych źródeł.

Według Witolda Płatka z Stowarzyszenia Niezależnych Wytwórców Energii Skojarzonej większe inwestycje w pozyskiwanie gazu z roślin mogłyby nawet uniezależnić Polskę od dostaw gazu z zagranicy. Jednak obecnie nie ma w Polsce żadnego urządzenia pozyskującego gaz z roślin.

Rosną za to zamówienia na montaż systemów produkujących elektryczność z biogazu pochodzącego z wysypisk śmieci. Coraz więcej jest także przydomowych instalacji solarnych, których ceny zaczynają się już od 5 tys. złotych, a część kosztów, podobnie jak w przypadku innych inwestycji ekologicznych, jest dofinansowywana ze środków unijnych. Ich atrakcyjność zwiększa fakt, że mogą być zainstalowane na dowolnym budynku, a cena urządzenia zwraca się po czterech latach.

Ekologiczne inwestycje nie są jedynie efektem rosnących cen gazu i oleju opałowego, ale wynikają również z obowiązku zakupu czystej energii przez dystrybutorów. Z zobowiązań międzynarodowych Polski wynika, że w latach 2010-2014 co dziesiąta jednostka mocy pochodzić ze źródeł przyjaznych środowisku. Na drodze do szybszego rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce stoją przepisy, niedostosowane do obecnych potrzeb w tym zakresie. Zainteresowani produkcją elektryczności z wykorzystaniem energii wiatru mają m.in. problemy ze spełnieniem odpowiednich warunków technicznych i podpisaniem umów przyłączenia do sieci, nie wspominając problemów ze znalezieniem lokalizacji dla parków wiatrowych, co w znacznej mierze utrudnia brak planów zagospodarowania przestrzennego.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ekologika.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także