Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-05-23 | Ostatnia aktualizacja: 2008-05-23
Rozpoczęto budowę ekologicznego miasta na pustyni

Rozpoczęto budowę ekologicznego miasta na pustyni
Miasto, w którym zamieszka 50 tyś. mieszkańców ma być całkowicie wolne od emisji dwutlenku węgla i innych odpadów. Budowa rozpoczęła się od elektrowni słonecznej, która ma dostarczać energię dla potrzeb budowy miasta a później dla samych mieszkańców. Pierwszymi budynkami mają być obiekt stanowiący część Instytutu Nauki i Technologii Masdar (MIST) oraz szkoła, poświęcona rozwojowi technologii ekologicznych miast.
Jedną z głównych idei projektu jest fakt, że jego realizacja dostarczy wiele praktycznych sposobów na sprawdzenie odnawialnych źródeł energii i ich wydajności na dużą skalę. Jest nadzieja, że technologie testowane w tym projekcie będą mogły być wykorzystywane w różnych miejscach na całym świecie. Chociaż sam projekt bez wątpienia dostarczy wiele wartościowych spostrzeżeń, to jego lokalizacja i okoliczności budowy mogą wzbudzać pewne wątpliwości ze względu na jego ograniczoną użyteczność.
Rząd Abu Dhabi nie pokryje sam pełnych kosztów przedsięwzięcia i wzywa prywatnych inwestorów do wniesienia kapitału, mając nadzieję, że projekt w przyszłości przyniesie zyski. Na pewno nie każde państwo może liczyć na taki przypływ gotówki, by móc realizować podobny projekt. Na dodatek rozwiązania przyjęte w gorącym i suchym klimacie mogą nie odpowiadać wymaganiom innych inwestycji zlokalizowanych w diametralnie różnych warunkach klimatycznych. Na koniec nasuwa się pytanie co z istniejącymi miastami? Wiele rozwiązań technologicznych, które znajdą zastosowanie w Masdar nie znajdzie zastosowania w metropoliach takich jak Nowy Jork czy Meksyk. Wiele osób zastanawia się czy nie lepiej byłoby zaangażować środki w szukanie alternatywy dla istniejących systemów niż w budowanie zupełnie nowego ekologicznego miasta.
(am)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- technologyreview.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
-
-
-
-