
Jak co roku na wiosnę w Polsce zaczęły płonąć łąki. Pomimo apeli i kar ten szkodliwy proceder wciąż sie powtarza. Wielu rolników przekonanych jest, że w ten sposób użyźniają gleby. W rzeczywistości dzieje się dokładnie na odwrót.
Spalanie traw i pozostałości po żniwach niszczy nie tylko szkodniki i chwasty, lecz cały ekosystem. W ogniu i dymie giną bowiem ptaki (choćby kuropatwy, bażanty, skowronki), ssaki (zające, lisy, jeże, kuny, borsuki czy małe gryzonie), płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), owady (mrówki, pszczoły, biedronki) i wiele ważnych dla zachowania równowagi biologicznej stworzeń (na przykład dżdżownice).
Regeneracja ekosystemu może trwać latami. Udowodniono, że jednorazowe wypalenie powoduje spadek plonów o około 5-8%. Żeby została wytworzona nowa warstwa próchnicy, potrzeba nawet pięciu lat. Żyźniejsza gleba to natomiast wyższe plony, mniejsze nakłady na nawożenie, mniejsza erozja i konsekwencje powodzi oraz suszy, bo żyzna gleba chłonie i zatrzymuje wodę jak gąbka.
"W całym 2016 roku - wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński - odnotowano ponad 126 tys. pożarów, wśród nich było aż 36 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. To prawie 30 proc. wszystkich pożarów w Polsce."
Wypalanie traw jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł. Jeżeli skończy się ono pożarem okolicznych zabudowań, zagrażając życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- tvp.info, agropolska.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-
-
-