Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-06-16 | Ostatnia aktualizacja: 2006-06-16
Rosja zbuduje pływającą elektrownię atomową

Rosja zbuduje pływającą elektrownię atomową
Podstawowe elementy wchodzące w skład reaktora dostarczy RAA, natomiast zespoleniem podzespołów i budową łodzi zajmie się stocznia Siewmasz, wykorzystując doświadczenia zdobyte podczas konstrukcji rosyjskich łodzi atomowych. Stocznia w maju tego roku wygrała zamkniętą ofertę przetargową na wyżej wymienioną budowę.
Realizacja projektu będzie oparta o wykorzystanie pływającej jednostki wraz z reaktorem typu KLT-40S. Tego typu reaktor potrafi pracować do czterech lat bez konieczności wymiany paliwa. Prawdopodobna moc elektrowni będzie wynosiła ok. 70MW, jej zdolność cieplna to 84 Gcal/h. W razie potrzeby elektrownia będzie mogła również pełnić funkcję stacji zaopatrzenia w wodę, gdyż będzie w stanie odsolić ok. 240 tys.m3 wody morskiej dziennie.
W planach zagospodarowania mocy elektrowni jest sprzedaż ok. 1/5 produkowanej energii na potrzeby zasilania „wygłodniałego” energetycznie rejonu Azja-Pacyfik.
Projekt będzie kosztował w przybliżeniu $337mln dolarów i będzie przekazany do eksploatacji w październiku 2010 roku. Rosyjskich planów nie popierają ekolodzy, którzy w trosce o Arktykę przestrzegają przed groźbą katastrofy ekologicznej.
Dodatkowo wybitny rosyjski specjalista od spraw ochrony środowiska Alexey Yablokov uważa, iż sprzedaż tego typu jednostek za granicę może przyczynić się do wzrostu zagrożenia terrorystycznego, ponieważ elektrownia używa wysoko wzbogaconego uranu, który może zostać wykorzystany do celów militarnych.
(ap)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- news.bbc.co.uk, world-nuclear.org

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-
-