Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-09-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-09-15
Rezygnacja Niemiec z energetyki jądrowej nie zahamuje rozwoju branży
Rezygnacja Niemiec z energetyki jądrowej nie zahamuje rozwoju branży
Rezygnacja Niemiec z energetyki jądrowej nie zahamuje rozwoju branży
14 państw UE chce rozwijać energetykę atomową, a decyzja Niemiec o zamknięciu swoich elektrowni nie jest początkiem odejścia od atomu jako źródła energii - uważa pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

Trojanowska zwróciła również uwagę, na skutek decyzji kanclerz Angeli Merkel o niewłączaniu zatrzymanych po katastrofie w Fukushimie reaktorów, w niemieckim systemie energetycznym zabrakło już 9 GW mocy. W zamian Niemcy będą mieć droższy prąd, a jego produkcja przeniesie się do innych krajów.

Podkreśliła też, że Polska realizuje swój program energetyki jądrowej zgodnie z harmonogramem. Z kolei prezes koncernu Tauron Dariusz Lubera powtórzył, że firma chce posiadać wśród swoich źródeł energię z elektrowni jądrowych. "W 2025 r. chcemy, żeby Tauron miał ok. 10 proc., czyli 800 MW swojej dostępnej mocy, z atomu i tyle samo z odnawialnych źródeł energii".

Dariusz Marzec, dyrektor z firmy doradczej KPMG zwrócił z kolei uwagę na to, że cena energii dla odbiorcy zależy przede wszystkim od ceny jej wytworzenia, a nie konkurencji na rynku. We Francji 80 proc. energii elektrycznej pochodzi z elektrowni jądrowych, mimo niewielkiej konkurencyjności, cena jest stosunkowo niska.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
pap.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także