Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-09-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-09-28
Recykling folii LDPE w praktyce
główne_.jpg.jpg
główne_.jpg.jpg

Folia LDPE jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych tworzyw sztucznych. LDPE to miękkie tworzywo, które ma doskonałe właściwości i szerokie zastosowanie. Z plastiku LDPE, który ma też dużą wytrzymałość, powstają m.in. opakowania, worki, torebki strunowe i setki innych produktów wykorzystywanych w handlu, branży spożywczej, w transporcie. Jak wygląda recykling folii LDPE i kto się nim zajmuje? Dlaczego folia LDPE powinna być przetwarzana w coraz większej ilości?

W jaki sposób przetwarzana jest folia polietylenowa LDPE?

Różne tworzywa sztuczne, opakowania plastikowe, odpady z plastiku trafiają zwykle do jednego pojemnika na odpady, gdzie mieszają się różne rodzaje plastiku: LDPE, HDPE, PP itd. Recykling LDPE wymaga rozdzielenia odpadów z tworzyw sztucznych i wyodrębnienia z ich masy tych, które zawierają polietylen niskiej gęstości, czyli LDPE. Przetwarzanie odpadów plastikowych to proces skomplikowany i przepełniony trudnościami, dlatego recykling folii LDPE jest prowadzony jedynie przez wyspecjalizowane zakłady przetwarzania. W Polsce największa linia do recyklingu folii LDPE znajduje się we Wschowie. Jej właścicielem jest Stena Recycling (https://www.stenarecycling.pl/), doświadczona firma z branży zarządzania odpadami działająca w Polsce i Europie. Zakład recyklingu folii LDPE działający pod szyldem Stena Recycling pozyskuje surowiec z terenu całego kraju, a jego technologiczne zaawansowanie pozwala przetworzyć rocznie nawet 15 tysięcy ton folii opakowaniowej. Folia LDPE przekazana do oddziałów Stena Recycling jest najpierw oczyszczana z zabezpieczeń stosowanych w transporcie, następnie sortowana, by w kolejnym etapie trafić do rozdrabniarek. Folia polietylenowa LDPE jest w nich strzępiona na płatki, a potem dokładnie myta, suszona i wytłaczana z udziałem wysokich temperatur. Struga LDPE podawana jest następnie do granulatora, który formuje regranulat z folii opakowaniowej. Przez cały ten czas struga LDPE jest kontrolowana pod względem jakości, by nie zawierała powietrza czy zanieczyszczeń.

Co powstaje z recyklingu folii LDPE?

Finalnym produktem recyklingu folii LDPE jest skondensowane tworzywo uformowane w małe, łatwe do dozowania granulki. Regranulat otrzymany w procesie przetwarzania LDPE jest również dokładnie badany w laboratoriach Stena Recycling pod kątem jakości, nim trafi do producentów, którzy użyją go do wytworzenia nowych wyrobów. Surowiec uzyskany z recyklingu folii wykorzystuje się m.in. do wyrobu reklamówek foliowych LDPE, nowej folii opakowaniowej, folii spożywczych czy do produkcji worków foliowych o różnym zastosowaniu. Zastosowanie LDPE jest bardzo szerokie, a produkty foliowe są wszechobecne. Niskiej gęstości folia to nie tylko znane wszystkim i słusznie zwalczane reklamówki i woreczki do pakowania żywności, ale też dobry materiał izolacyjny, rękawy i tunele foliowe używane w ogrodnictwie czy np. worki na gruz. W ostatnim czasie regranulat został nawet wykorzystany do produkcji doniczek, które trafiły na półki sklepu Castorama. To ciekawy przykład zamknięcie obiegu materiału.

Dlaczego przetwarzanie tworzyw sztucznych jest koniecznością?

Przetwarzanie folii LDPE ma fundamentalne znaczenie dla ochrony środowiska. Tworzywa sztuczne, które stają się odpadami, pozostają w naszym otoczeniu przez setki lat. Naukowcy potwierdzają też, że drobinki plastiku są dziś obecne w mięsie i innych produktach dostępnych na półkach sklepowych. Jednocześnie zastosowanie folii LDPE oraz jej unikalne właściwości czynią ją niezbędną. Tworzyw sztucznych nie jesteśmy w stanie też na ten moment zastąpić żadnym innym materiałem, a produkcja folii LDPE jest przy tym kosztowna dla środowiska. Recykling folii LDPE jest najlepszą i najkorzystniejszą z punktu widzenia ekologii i ekonomii drogą pozyskiwania tego ważnego dla przemysłu surowca.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także