Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-10-17 | Ostatnia aktualizacja: 2006-10-17
Reaktory torowe – kolejny krok energetyki jądrowej?

Reaktory torowe – kolejny krok energetyki jądrowej?
Głównym orędownikiem takiego rozwiązania jest Egil Lillestol, profesor z uniwersytetu w Bergen w Norwegii, który przez ostatni rok przekonywał norweską opinię publiczną i władze o słuszności użycia toru w reaktorach jądrowych. Lillestol przedstawił dane, z których wynika, że zasoby toru w Norwegii wynoszą 180 tysięcy ton, co w przeliczeniu na obecny koszt ropy równa się 250 trylionom dolarów, albo tysiąckrotności norweskiego budżetu na zakup tego surowca. Z kolei światowe rezerwy toru powinny zaspokoić globalne zapotrzebowanie na energię przez kilka tysięcy lat.
Zdaniem Lillestol’a elektrownia wykorzystująca tor do produkcji energii jest dużo bezpieczniejsza i bardziej wydajna od pracujących obecnie elektrowni jądrowych. Według niego nie występuje tutaj ryzyko stopienia rdzenia jak miało to miejsce w Czarnobylu, elektrownia wytwarza również minimalne ilości odpadów radioaktywnych. Na większą wydajność elektrowni opartej na torze wpływa fakt, że można w niej przetwarzać odpady z plutonu pochodzące ze klasycznego reaktora jądrowego, oraz to, że z jednego kilograma toru można wytworzyć tyle energii, ile z czterech tysięcy ton węgla. Niewątpliwą zaletą toru jest fakt, że nie nadaje się on do produkcji broni jądrowej.
W przeprowadzonych do tej porty badaniach, potwierdzono korzyści energetyczne i zweryfikowano proces transmutacji odpadów. Wyniki badań zostały sprawdzone przez International Atomic Energy Agency. Dla wprowadzenia projektu w fazę końcową, konieczne jest wybudowanie prototypu reaktora wykorzystującego tor. Szacunkowy czas budowy takiego urządzenia to około 15 lat, a koszt może wynieść w przybliżeniu 550 mln euro. Zdaniem Lillestol’a budowa prototypu powinna być realizowana jako międzynarodowy projekt z przewodnią rolą Norwegii. Podejrzewa się, że przynajmniej kilka państw i instytucji było by skłonnych do współfinansowania i zapewnienia know-how dla tej inwestycji.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- innovations-report.de

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-
-