Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-11-15 | Ostatnia aktualizacja: 2011-11-15
Raport Oracle: przyszłość energetyki

Raport Oracle: przyszłość energetyki
Firma Oracle, we współpracy z firmą doradczą The Future Laboratory zajmującą się analizą trendów, opublikowała raport pt. „Future of Energy”. W raporcie tym poddano analizie rolę, jaką inteligentne sieci energetyczne odegrają w osiąganiu celów w zakresie efektywności energetycznej zdefiniowanej przez Unię Europejską (UE) w ramach strategii wdrożenia do 2050 r., gospodarki niskoemisyjnej. Strategia ta zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. o 80-95% w stosunku do roku 1990.
Zespół ekspertów z Europy oraz z Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), zastanawiał się nad możliwościami osiągnięcia celów dotyczących redukcji emisji do 2050 r. poprzez inwestycje komercyjne, zaangażowanie konsumentów oraz przywództwo polityczne. W skład tego zespołu weszli: Hans Martens (European Policy Commission - komisja ds. polityki europejskiej CDU), Will Pearson (firma doradcza Eurasia Group) oraz Monika Stajnarova (Europejska Organizacja Konsumentów - BEUC). Eksperci przedstawili też swoje poglądy na temat roli, jaką technologia odegra w tworzeniu inteligentnych sieci energetycznych.
Z przygotowanego raportu wynika, że odpowiednie urzędy oraz przedsiębiorstwa użyteczności publicznej wdrożyły szereg zasad, mających zachęcić konsumentów do oszczędniejszego zużywania energii.
W raporcie stwierdzono również, że kluczową rolę w dekarbonizacji odegrają inteligentne sieci energetyczne zdolne do integracji czystych technologii, takich jak technologie pozyskiwania energii wiatrowej i słonecznej. Ponadto, w sieciach energetycznych skuteczna interpretacja danych będzie mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
Badania potwierdziły istnienie słabości utrudniających wdrażanie inteligentnej sieci energetycznej, takich jak brak inwestycji w edukację konsumentów i podnoszenie poziomu ich świadomości, potrzeba zapewnienia kompleksowej ochrony danych osobowych i pełnego bezpieczeństwa oraz brak wspólnych standardów.
We wnioskach do raportu stwierdzono, że osiągnięcie powszechnie akceptowanych celów w postaci bezpieczeństwa energetycznego, obniżenia emisji gazów cieplarnianych oraz dalszego wzrostu gospodarczego jest uzależnione od utworzenia inteligentnej sieci energetycznej. Sieć taka powinna zapewniać większą efektywność energetyczną i zaspokajać zapotrzebowanie na energię, a także umożliwiać integrację różnych źródeł energii, w tym źródeł odnawialnych.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- oracle.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Droższa energia napędza wzrost cen usług i towarów
Wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. MŚP. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-