Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-09-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-09-30
Raport o polskiej energetyce solarnej
Rynek kolektorów słonecznych w Polsce stał się jednym z czołowych w Europie
Rynek kolektorów słonecznych w Polsce stał się jednym z czołowych w Europie

Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował raport poświęcony rynkowi kolektorów słonecznych w Polsce. Jest to czwarta edycja raportu.

Instytut Energetyki Odnawialnej postanowił sprawdzić jak się ma rynek kolektorów słonecznych w naszym kraju. W tym celu wykorzystano dane statystyczne pochodzące z corocznych badań rynku kolektorów słonecznych w Polsce prowadzonych już od 10 lat przy współpracy z czołowymi producentami i dystrybutorami systemów słonecznych. Jeśli zaś chodzi o same kolektory to baza danych objęła 440 różnego rodzajów typów tych instalacji. Na rynku obecne są zaś 74 firmy produkujące i dystrybuujące kolektory słoneczne. Większość z nich sprzedaje produkty zagranicznych marek dla, których polski rynek stał się bardzo atrakcyjny.

Na atrakcyjność polskiego rynku kolektorów solarnych wpływa jego dynamiczny rozwój. - Sprzedaż kolektorów słonecznych w Polsce w 2011 r. wzrosła o ponad 70% i wynosiła ok. 253,7 tys. m2. Na koniec 2011 roku łącznie zainstalowanych i użytkowanych było 909 tys. m2 kolektorów słonecznych, co stanowi równoważnik 637 MW mocy cieplnej – wyjaśniają twórcy raportu. Niektóre firmy z branży odnotowały w 2011 r. wzrost sprzedaży nawet o 150 proc. w porównaniu do 2010 r. Jednocześnie duża konkurencja pozwoliła utrzymać ceny na stabilnym poziomie. Średnia cena ofertowa za metr kwadratowy powierzchni czynnej kolektora kształtowała się na poziomie ok. 1300 zł i była tylko o 1 - 2 % wyższa niż rok wcześniej. Wraz z rozwojem energetyki solarnej w Polsce prosperują firmy zajmujące się montażem kolektorów. Autorzy raportu szacują, że obecnie takich przedsiębiorstw funkcjonuje w naszym kraju 1,5 tys. - 2 tys.

- Energetyka słoneczna termiczna to druga branża energetyki odnawialnej w Polsce w segmencie zielonego ciepła i chłodu. W 2011 roku po raz pierwszy udziały energii słonecznej w bilansie zużycia ciepła i chłodu przewyższały udziały biogazu, energii geotermalnej i pomp ciepła i ustępowały tylko ilości ciepła produkowanego w kotłach z biomasy – zauważają już we wstępie twórcy raportu. Najwięcej kolektorów montuje się w województwach śląskim, małopolskim oraz podkarpackim. Tak pomyślny rozwój energetyka solarna zawdzięcza między innymi rządowym i unijnym programom wsparcia. Dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zamontowano w 2011 r. 81 tys. m2 kolektorów. W ramach Regionalnych Programów operacyjnych wydano w zeszłym roku na kolektory ponad 231 mln zł. To wszystko sprawie, że polski rynek energetyki słonecznej może się szybko rozwijać. Dzisiaj jest on czwartym rynkiem w Europie. Wyprzedzają nas Niemcy, Włochy i Hiszpania.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ieo.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także