Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-03-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-03-10
PWiK w Gliwicach inwestuje w ekologiczne ogrzewanie
Budynek Stacji Uzdatniania Wody w Łabędach
Budynek Stacji Uzdatniania Wody w Łabędach

Podczas modernizacji gliwickiej stacji uzdatniania wody powstał także zupełnie nowy budynek techniczny, który ogrzewany jest pompą ciepła typu woda/woda. Do przygotowania ciepłej wody użytkowej zabudowano w hali pompowni sieciowej pompę ciepła typu powietrze/woda. Także gliwicka oczyszczalnia ścieków korzysta z ekologicznych źródeł energii - ciepło i prąd produkuje z wytwarzanego w zakładzie biogazu.

Pompa ciepła na SUW pobiera energię z przepływającej przez nią wody uzdatnionej. Na pompę kierowane jest mniej niż 10% produkowanej wody, która po oddaniu ciepła wraca z powrotem do sieci, natomiast w pompie schładza się tylko nieznacznie. Na SUW zainstalowano zestaw trzech pomp ciepła typu WPF 66 o wydajności grzewczej 198 kW , moc elektryczna jednego zestawu wynosi 22 kW, łączna moc elektryczna 3 jednostek to 66 kW.

Z kolei temperatura wody do grzejników i nagrzewnic regulowana jest w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego. Ciepłą wodę użytkową przygotowuje się w powietrznej pompie ciepła typ WWK 300 z zasobnikiem o pojemności 300 dm3. Zastosowana pompa pobiera ciepło z otoczenia obniżając temperaturę o 1-3 stopni C. w pomieszczeniu.

W Centralnej Oczyszczalni Ścieków w procesie fermentacji osadów ściekowych powstaje biogaz. Jest on odzyskiwany, oczyszczany i przesyłany do odbiorników tj. kotłowni gazowej oraz do kogeneratorów prądu zlokalizowanych w stacji SGK, gdzie zostaje wykorzystany do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

Od 2008r. Spółka posiada koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. W okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. w agregatach prądotwórczych Centralnej Oczyszczalni w Gliwicach (źródle odnawialnej zielonej energii tzw. OZE) wyprodukowano łącznie 1 095,96 MWh energii elektrycznej. Ilość ta poświadczona została świadectwami pochodzenia, a świadectwa (tj. prawa majątkowe z nich wynikające) zarejestrowano na Towarowej Giełdzie Energii.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
pwik.gliwice.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :