
PV CYCLE to europejskie stowarzyszenie powołane przez branżę fotowoltaiczną zajmujące się recyklingiem modułów fotowoltaicznych. Podało ono, że udaje mu się przetworzyć już 96% materiałów ze zużytych lub zniszczonych krystalicznych modułów fotowoltaicznych.
Przeciętna wartość recyklingu w przypadku modułów krzemowych wynosi 90 proc., a w przypadku pozostałych modułów wykorzystujących inne surowce – nawet 97 proc. PV CYCLE zajmuje się bowiem także recyklingiem modułów cienkowarstwowych w technologiach CdTe czy CIGS, a także modułów organicznych, które stanowią jednak póki co na rynku PV margines.
Najpopularniejsze na rynku moduły krzemowe stanowią aż 80,8 proc. modułów, które poddał recyklingowi PV CYCLE. 14,5 proc. to moduły CIGS i CIS, a 2,6 proc. to moduły CdTe.
Działalność PV CYCLE pokazuje, że - oprócz możliwości ponownego wykorzystania materiałów zastosowanych w modułach krystalicznych - branża fotowoltaiczna nie powinna mieć problemów ze spełnieniem coraz bardziej restrykcyjnych norm UE w zakresie recyklingu.
Do tej pory, w latach 2010-2016 (do stycznia br.) PV CYCLE przetworzył ponad 13,4 tys. ton modułów fotowoltaicznych, z czego 7,66 tys. ton w Niemczech. W styczniu 2016 r. PV CYCLE poddał recyklingowi 170 ton modułów.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gramwzielone.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Polacy znaleźli sposób na zużyte panele fotowoltaiczne.
Wprowadzenie do użytku na wielką skalę paneli PV bez wątpienia jest jednym z najwyraźniejszych elementów odbywającej się na naszych oczach...
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
-
-
-
-