Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-04-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-04-27
Proekologiczne inwestycje w Dorzeczu Parsęty
Proekologiczne inwestycje w Dorzeczu Parsęty

Projekt koordynowany przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty (ZMiGDP) zakłada zainstalowanie kolektorów słonecznych na 35 budynkach: szkołach, przedszkolach, ośrodkach zdrowia, domach pomocy społecznej. Modernizacja i rozbudowa czeka trzy komunalne sieci ciepłownicze. W trzech publicznych zakładach opieki zdrowotnej i dziesięciu szkołach stare kotłownie węglowe zostaną zastąpione przez gazowe, opalane biomasą lub zasilane pompami ciepła.

ZMiGDP po pieniądze z tzw. mechanizmów szwajcarskich (w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami UE) zaczął sięgać już w 2009 roku, a umowy dotyczące realizacji prac podpisano na przełomie 2011 i 2012 roku. Część inwestycji już się rozpoczęła, na inne rozpisano przetargi. Projekt ma być zakończony i rozliczony do końca października 2013 roku.

Projekt, z dofinansowaniem sięgającym 85%, to okazja do inwestowania w odnawialne źródła energii, a tym samym szansa na obniżkę kosztów eksploatacji budynków i zmniejszenie wydatków z budżetów gmin - mówi przewodniczący ZMiGDP, Waldemar Miśko.

Dodatkowym walorem polsko - szwajcarskiego programu ma być to, że dzięki inwestycji w turbiny wiatrowe można przebudować system ogrzewania w całkowicie wystarczalny energetycznie.

Dwie turbiny stanęły już np. przy Szkole Podstawowej w Karwinie (gm. Karlino). Pompa cieplna jest już w świetlicy w Koziej Górze. Pompy ciepła, z których będzie korzystał Basen Miejski Aqua Tur w Szczecinku, są już montowane. W gminie Gościno przybędzie kolektorów słonecznych z zasobnikami, pozwalających na ogrzewanie wody. Kolektory pojawią się m.in. na budynku gimnazjum, hali sportowej, urzędu miasta i gminy. 

 

 

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gk24.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także