Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-09-18 | Ostatnia aktualizacja: 2006-09-18
Produkcja energii odnawialnej w Polsce, a unijne zobowiązania

Produkcja energii odnawialnej w Polsce, a unijne zobowiązania
W tempie rozwoju rynku energii odnawialnej w Polsce prym wiedzie energetyka wiatrowa. Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej podaje, że dotychczas w Polsce powstało 80 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ponad 133 MW. Większość z nich skupiona jest w czterech farmach wiatrowych, w Tymieniu, Zagórzu, Cisowie i Barzowicach, zlokalizowanych w polskim zagłębiu energetyki wiatrowej, Pomorzu Zachodnim.
Farma w Tymieniu koło Koszalina jest jedną z ostatnich oddanych do użytku inwestycji w tej branży. Jest również największą farmą wiatrową w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestor, amerykańska firma EEZ, postawiła nie niej 25 turbin. W planach są kolejne inwestycje. Spółka Polish Energy Partners zapowiedziała, że kosztem 400 mln zł postawi elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 300 MW. Firma chce w ten sposób osiągnąć 20 – 25 procentowy udział w naszym rynku.
Dalszy rozwój energetyki wiatrowej w Polsce może zostać zahamowany przez sprzeciw lokalnych społeczności. W związku z protestami mieszkańców zakazano już budowy farm w gminach Półwyspu Helskiego i w Krokowej. Główną przyczyną protestów jest troska o środowisko naturalne. Miejscowość Gnieżdżewo, w której planowane jest zainstalowanie elektrowni wiatrowej, leży w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i w pobliżu obszaru chronionego unijnym programem Natura 2000, zamieszkiwanego przez wiele gatunków ptaków chronionych. Tu również plany budowy spotkały się z sprzeciwem mieszkańców.
Drugim dynamicznie rozwijającym się w Polsce sektorem energetyki odnawialnej jest produkcja energii z biomasy. Ostatnią zapowiedzianą inwestycją jest projekt firmy EcoEnergia, która zamierza na początku przyszłego roku otworzyć w miejscowości Liski koło Ełku trzy skorelowane ze sobą zakłady: tartak, produkcję biopaliw i energii cieplnej. Przedsięwzięcie jest wzorowane na rozwiązaniu szwedzkim, gdzie w lokalnych kotłowniach produkuje się energię z wierzby energetycznej hodowanej przez miejscowych plantatorów. Tak działający system angażuje do współpracy nie tylko rolników, ale również gminy, ponieważ wierzba rośnie na polach nawożonych odpadami z miejskich oczyszczalni ścieków.
Upowszechnia się również współspalanie biomasy z węglem. Coraz więcej elektrowni przygotowuje się do wdrożenia tego procesu. Jednak problem tutaj może stanowić dostęp do biomasy, której produkcja w Polsce jest niewystarczająca dla zaspokojenia popytu ze strony dużych elektrowni.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ekologia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
-
-
-
-