
Według najnowszego raportu Europejskiej Federacji Opakowań Szklanych (FEVE), w Polsce recyklingowi poddawanych jest 57% szklanych butelek i słojów. Jest to wynik, który plasuje nas dopiero na piątym miejscu od końca w UE. Europejska średnia to 74%.
Pierwsze miejsce w recyklingu opakowań szklanych zajmuje Szwecja, przetwarzając 99% butelek i słojów. Tuż za nią plasuje się Słowenia i Szwajcaria (98%), a następnie Luxemburg i Belgia (96%). Dalej są Austria, Niemcy i Holandia.
Opakowania szklane są jedynymi, z których po przetworzeniu można uzyskać jakościowo taki sam produkt i w całości podlegają recyklingowi. Mimo to systemy zbiórki, segregacji i przetwarzania nie działają w Polsce dobrze.
"Celem wyznaczonym dla wszystkich krajów UE - Barbara Maciałczyk, marketing manager w Ardagh Group i przedstawiciel FEVE w Polsce - jest osiągnięcie całkowitego, a więc 100% poziomu recyklingu szklanych butelek i słojów. Jest to jak najbardziej możliwe, ale trzeba pamiętać że recykling to równowaga pomiędzy materiałami nadającymi się do ponownego przetworzenia, a otwartością rynków, które te materiały wykorzystują."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wiadomoscihandlowe.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zarządzanie odpadami w budownictwie nabiera więc coraz większego znaczenia
Według szacunków, między 2025 a 2030 rokiem sektor budowlany może globalnie wygenerować około 570 milionów ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych...
-
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która...
-
-
-