Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-09-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-09-15
Powietrze wokół Krakowa jest jeszcze gorsze niż w Krakowie
Fatalne powietrze występuje również w małych i górskich miejscowościach
Fatalne powietrze występuje również w małych i górskich miejscowościach

Naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej wykonali pierwsze w Polsce badania jakości powietrza z użyciem mobilnych platform pomiarowych. Trwały one od listopada 2015 do kwietnia 2016 roku. Wyniki potwierdziły przypuszczenia: powietrze w okolicach Krakowa, na Podhalu i Górnym Śląsku jest bardzo zanieczyszczone. W niektórych miejscowościach zanieczyszczenie jest większe niż w Krakowie.

Raport przygotowali Jakub Bartyzel, Łukasz Chmura, Michał Gałkowski, Mirosław Zimnoch, Kazimierz Różański z Zespołu Fizyki Środowiska Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Wynika z niego, że zanieczyszczonym powietrzem oddychają mieszkańcy miejscowości górskich - w tym w Zakopanem - a także Nowego Targu, Rabki Zdroju i Makowa Podhalańskiego.

"Pomiary mobilne - czytamy w raporcie - prowadzone w obrębie aglomeracji krakowskiej pokazały generalnie większe stężenia PM10 w miejscowościach okalających Kraków niż w samym centrum Krakowa. (...) Rekordowo wysokie stężenie PM10, przekraczające 2000 μg/m sześc., zarejestrowano 16.03.2016 w Skale. Podwyższone wartości obserwowano również regularnie w Zabierzowie, Kryspinowie, Skawinie, Zielonkach, Słomnikach i Wieliczce."

Wysokie stężenie występowało najczęściej w obszarach o gęstej zabudowie jednorodzinnej. Poza zapyleniem powodowanym przez źródła niskiej emisji, czyli gospodarstwa domowe, zaobserwowano również w kilku przypadkach wyraźnie podwyższone stężenia pyłów emitowanych przez samochody wyposażone w przestarzałe i zużyte jednostki napędowe. Najczęściej chodziło o silniki Diesla.

"Pilnie potrzebujemy regulacji ograniczających emisję zanieczyszczeń z domowych kotłów na węgiel i drewno - komentuje raport Andrzej Guła ze Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy. Przede wszystkim brakuje regulacji na poziomie regionalnym, które określiłyby standardy emisyjne dla domowych kotłów. Takie standardy może wprowadzić sejmik województwa dając mieszkańcom kilkuletni czas na dostosowanie i wprowadzając system dotacji do wymiany najbardziej kopcących kotłów. Nie chodzi tu o całkowity zakaz palenia węglem w regionie, lecz o rezygnację z wykorzystywania najbardziej zanieczyszczających powietrze źródeł."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
nettg.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także